Na Islandu vybuchla sopka, obyvatelé museli být evakuováni

Přidat na Seznam.cz

Na Islandu vypukla v kráteru Sundhnúkur mohutná sopečná aktivita, při které se láva vyvrhla do výšky přes 50 metrů nad okolní terén a puklina je dlouhá 3,2 km, jak oznámily úřady. Agentura varovala, že proud lávy vytékající z nejjižnějšího otvoru pukliny se nyní nachází necelý kilometr od lávových zábran severně od přímořského města Grindavík, píše deník Yahoo.

„První analýza vědců naznačuje, že nástup této erupce je intenzivnější než u předchozích výbuchů,“ uvedl úřad ve svém prohlášení. Úředníci upozornili, že v jihovýchodní části regionu bude patrné znečištění plyny a později během středy by se mohlo přesunout na východ směrem k obcím Selvogar a Ölfus na Islandu.

Očekává se, že ve čtvrtek se znečištění ovzduší plyny přemístí na severovýchod a bude citelné v oblasti hlavního města Reykjavíku. Rychlost lávového toku byla podle IMO přibližně 1 500 až 2 000 metrů krychlových za sekundu, zmiňuje ABC news.

Nová sopečná činnost přichází zhruba tři týdny po ukončení předchozí erupce, která začala 16. března v lokalitách Hagafell a Stora-Skogfell na stejném poloostrově Reykjanes a trvala osm týdnů.

Kráter se nachází na jihozápadním poloostrově Reykjanes na Islandu, kde úřady nařídily evakuaci přímořského města Grindavík včetně tamní největší turistické atrakce – geotermálních lázní Modrá laguna.

Jde o pátou a doposud nejmohutnější erupci v regionu od prosince a celkově osmou od obnovení vulkanické aktivity sopečného systému před třemi lety v březnu 2021 po 800 letech nečinnosti.

Většina z 4 000 obyvatel Grindavíku byla už v listopadu 2023 trvale evakuována kvůli přetrvávající vulkanické aktivitě. Střední erupce vypukla přibližně ve 12:46 místního času, což podle Islandského meteorologického úřadu (IMO) vyvolalo relativně intenzivní proud lávy obklopující sopku Hagafell směrem na východ a poté na jih k dolu Melhólsnáma.

Zdroj: Yahoo, ABC news