Muž ve vysoké rychlosti autem prorazil brány Vatikánu. Nezastavil ho ani výstřel z pistole

Přidat na Seznam.cz

Podle prohlášení vatikánského tiskového střediska byl ve čtvrtek večer zatčen muž, který projel vatikánskou bránou. Po 20. hodině místního času se muž údajně ve svém vozidle přiblížil k Vatikánskému paláci, kam mu bylo bez povolení zabráněno vjet. Po odjezdu se vozidlo vysokou rychlostí vrátilo a prorazilo bránu.

Když auto projíždělo, jeden z členů ochranky vystřelil z pistole na přední pneumatiky vozu a zasáhl blatník. Ochranka rychle uzavřela Mincovní bránu, která umožňuje přístup do zadní části baziliky svatého Petra, vatikánských zahrad a Santa Marty, uvedl server DW.

Vozidlo však dojelo na nádvoří San Damaso, kde muž z vozidla vystoupil. Poté byl zadržen vatikánskou policií.

Muži bylo asi 40 let a podle posudku lékaře „prožíval vážný stav psychofyzické alterace“, uvedla CNN. Svatý stolec uvedl, že muž, který řídil auto, narazil do brány ve Vatikánu a porušil tak bezpečnostní opatření.

K incidentu došlo kolem 20:00 místního času u brány Santa Anna, která je jedním z několika hlavních vstupů do 108 hektarů rozlehlého suverénního městského státu Vatikán v Římě. Papež František žije na druhé straně Vatikánu. Vatikán uvedl, že brána blokující přístup na náměstí před jeho hotelem byla okamžitě uzavřena, když četníci vyhlásili poplach kvůli vniknutí.

Velká část vatikánského městského státu je veřejnosti nepřístupná – zejména v noci.

Přestože tento incident znamenal vzácný vpád, nejednalo se o první případ, kdy zřejmě psychicky narušená osoba způsobila v městském státě nepořádek. V roce 2009 přeskočila žena během štědrovečerní mše zátarasy baziliky svatého Petra a pokusila se napadnout papeže Benedikta XVI. Tomu se nic nestalo.

zdroj: DW, CNN