Montana se stane prvním státem USA, který zakáže aplikaci TikTok na osobních zařízeních

Přidat na Seznam.cz

USA Guvernér Montany Greg Gianforte ve středu podepsal legislativu, která zakazuje TikTok provozovat ve státě, aby stá chránil obyvatele před údajným shromažďováním zpravodajských informací ze strany Číny, čímž se stal prvním státem USA, který zakázal populární aplikaci pro krátké video.

Montana učiní nezákonné, aby obchody s aplikacemi Google a Apple nabízely TikTok ve státě, ale nebude ukládat žádné sankce jednotlivcům, kteří aplikaci používají. Zákaz má vstoupit v platnost 1. ledna 2024 a je téměř jisté, že bude čelit právním výzvám, uvádí CNBC.

TikTok, vlastněný čínskou technologickou společností ByteDance, neodpověděl na otázku zda plánuje právní kroky. TikTok ale již dříve vydal prohlášení, v němž uvedl, že nový zákon porušuje práva lidí v Montaně podle prvního dodatku tím, že nezákonně zakazuje TikTok, a uvedl, že bude nadále pracovat na obraně práv uživatelů v Montaně i mimo ni.

TikTok, který má více než 150 milionů amerických uživatelů, čelí rostoucím výzvám amerických zákonodárců a státních úředníků, aby aplikaci zakázali na celostátní úrovni kvůli obavám z potenciálního vlivu čínské vlády na platformu.

Minulý měsíc schválili zákonodárci v Montaně poměrem hlasů 54 ku 43 návrh zákona zakazující aplikaci TikTok na osobních zařízeních. Zákon znemožní obchodům s aplikacemi nabízet TikTok, ale nezakazuje jeho používání lidem, kteří již TikTok mají. Napříč americkým politickým spektrem však panují obavy, že TikTok by mohl představovat riziko pro národní bezpečnost, píše BBC.

V březnu kongresový výbor vyslýchal výkonného ředitele TikToku Shou Zi Chewa ohledně toho, zda čínská vláda může mít přístup k údajům uživatelů nebo ovlivňovat to, co Američané v aplikaci vidí. Ten opakovaně prohlásil, že nikdy nebude špehovat Američany – přestože přiznal, že zaměstnanci TikToku používali účty novinářů, aby o nich získali informace.

Začátkem března americká vláda uvedla, že společnost ByteDance by měla TikTok prodat, jinak bude čelit možnému zákazu v zemi. Sankce se vztahují na společnosti, ale ne na jednotlivé uživatele. Firmám, které poruší zákon, hrozí pokuta až 10 000 dolarů, kterou by vymáhalo ministerstvo spravedlnosti v Montaně.

Majitel TikToku, společnost ByteDance, opakovaně popřela, že by byla kontrolován čínskou vládou.

zdroj: BBC, CNBC