Mírový návrh Elona Muska naštval Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Miliardář a podnikatel Elon Musk se stal terčem kritiky poté, co na Twitteru zveřejnil své úvahy o možnostech dosažení míru mezi Ruskem a Ukrajinou. „Běž do p***, to je moje velmi diplomatická odpověď,“ nejostřeji reagoval ukrajinský diplomat Andrij Melnyk. Ohradili se i prezident Zelenskyj a ministr zahraničí Kuleba.

Musk ve svém tweetu uvedl, že k dosažení ukrajinsko-ruského míru je třeba pod dohledem OSN zopakovat referendum o připojení čtyř okupovaných ukrajinských oblastí k Ruské federaci. Domnívá se, že Rusko se z oblasti stáhne, pokud to bude vůle lidu.

Druhým bodem návrhu je uznat Krym jako součást Ruska, jako tomu bylo od roku 1783 až do Chruščovova omylu (tím je myšlen dekret z roku 1954, kterým Nikita Chruščov přiřkl odpovědnost za Krym Ukrajinské sovětské socialistické republice – pozn. red.). Třetím bodem je zajistit Krymu přísun vody, čtvrtým pak neutralita Ukrajiny. O svém návrhu pak nechal hlasovat.

V sérii dalších tweetů Musk podotkl, že takový výsledek je nakonec stejně velmi pravděpodobný, je jen otázkou, kolik lidí zemře před jeho dosažením. Varoval také, že další možností může být nukleární válka.

Muskův mírový plán se okamžitě dostal dostal pod ostrou palbu kritiky a posměchu ze strany Ukrajiny a jejích spojenců, píše deník Euronews.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil vlastní hlasování, zda mají lidé raději proukrajinského, nebo proruského Elona Muska. Devadesát procent hlasujících si vybralo první možnost.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitro Kuleba napsal, že je potřeba „přestat používat slovo mír jako eufemismus pro nechat Rusy vraždit a znásilňovat další tisíce nevinných Ukrajinců a zabírat další půdu.“

Prezidentův poradce Michajlo Podoljak navrhl „lepší plán – Ukrajina osvobodí své území včetně anektovaného Krymu, Rusko projde demilitarizací a denuklerizací, aby už nebylo hrozbou pro ostatní, a váleční zločinci půjdou před mezinárodní soud.

Zdroj: Euronews, Politico