Miloš Zeman je nejhorší prezident v novodobé historii Česka, tvrdí Světlana Witowská. Z ústavy si udělal knihu pomsty

Přidat na Seznam.cz

Prezidentský mandát Miloše Zemana se blíží ke konci a zdá se, že kontroverzní politik hodlá svou vládu ukončit velkým skandálem. Je možné, že dopředu jmenuje nového předsedu Ústavního soudu.

Už 12. prosince se sejde s novým kandidátem na prestižní justiční pozici, uvedl Deník N. Řekl, že bude přemýšlet o tom, co bude dál a že nechce, aby nový předseda udělal z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu. Právo jmenovat předsedu Ústavního soudu dává státníkovi samotná Ústava.

Jméno kandidáta odmítl sdělit, podle něj by to nebylo uctivé vůči senátu. Nepřímo se však vyjádřil k tomu, kdo by podle něj měl být prezidentem. Dva kandidáty uznal za nevhodné, protože nemají skoro žádné politické zkušenosti. Podle něj je prezident vrcholným politikem a na takovou pozici se někdo s nulovými zkušenostmi nehodí. Nepřímo tak ukázal na Andreje Babiše, který jako jediný z „velké trojky“ zkušenosti s politikou má.

Ostrá kritika Světlany Witovské

S něčím takovým rozhodně nesouhlasí jedna z předních českých novinářek Světlana Witowská. Stejně jako mnoho expertů i ona považuje jednání Miloše Zemana za protiústavní. „Už abychom měli prezidenta, který bude ctít literu i ducha ústavy. Miloš Zeman chce nejspíš zakončit svůj mandát jako nejhorší prezident v novodobé historii Česka. Z ústavy si udělal knihu pomsty,“ napsala na svém Twitteru.

Podle Witowské prezident své dílo zkázy dokoná, když jmenuje nového předsedu Ústavního soudu. Nový předseda pak bude spoluviník Zemanova protiústavního činu.

Stát se to může

Podle serveru Novinky.cz sice Zeman může takto překonat svou pravomoc a zasáhnout do dalšího mandátu, budoucí prezident mu to však vůbec nemusí trpět. Nový předseda by svou pozici dostal až po dni 6. srpna, kdy končí mandát Pavla Rychetského.

Právník Jan Wintr však serveru Novinky.cz řekl, že jmenovat předsedu s předstihem by bylo protiprávní. Je to něco, co náleží pouze novému prezidentovi. Zeman má smůlu, na něco takového nemá pravomoc. Pokud se o něco takového ale přece jen pokusí, tak ještě není záruka, že se Zemanem dosazený předseda ve funkci udrží. Rozhodnutí bývalého prezidenta totiž může nahradit prezident současný.

Tajná dohoda?

Kdo ale ví, jestli neexistuje nějaká dohoda mezi Babišem a Zemanem, který bývalého premiéra nepřímo podpořil. Třeba se Zemanův dosazený muž v pozici uchytí, pokud Andrej Babiš opravdu Hrad získá.

Zdroje: Svetlana Witoská, Novinky.cz, Deník N, redakce