Miliony amerických emailů a informací byly roky omylem odesílány do Mali kvůli drobnému překlepu. Africký stát je ruským spojencem

Přidat na Seznam.cz

USA – Miliony amerických vojenských e-mailů byly omylem odeslány do Mali – státu, který je ruským spojencem, kvůli drobné chybě. E-maily určené pro doménu „.mil“ americké armády byly po léta odesílány do západoafrické země, která končí příponou „.ml“.

Některé z e-mailů údajně obsahovaly citlivé informace, jako jsou hesla, lékařské záznamy a itineráře nejvyšších důstojníků. Pentagon uvedl, že podnikl kroky k vyřešení problému, uvádí deník ABC News.

Nizozemský internetový podnikatel Johannes Zuurbier identifikoval problém před více než 10 lety. Od roku 2013 má smlouvu na správu domény Mali a v posledních měsících údajně shromáždil desítky tisíc chybně přesměrovaných e-mailů.

Žádné zprávy nebyly označeny jako tajné, ale podle deníku obsahovaly lékařská data, mapy vojenských zařízení USA, finanční záznamy a plánovací dokumenty pro oficiální cesty a také některé diplomatické zprávy.

Zuurbier napsal tento měsíc dopis americkým úředníkům, aby vyvolali poplach. Řekl, že jeho smlouva s vládou Mali brzy skončí, což znamená, že riziko je reálné a mohli by ho využít protivníci USA.

Malijská vojenská vláda měla převzít kontrolu nad doménou v pondělí.

Americké vojenské informace, které jsou označeny jako „utajované“ a „přísně tajné“, jsou přenášeny prostřednictvím samostatných IT systémů, takže je nepravděpodobné, že by byly náhodně kompromitovány, podle současných i bývalých amerických představitelů, píše BBC.

Mali se stále více sbližuje s Ruskem od převratu v roce 2020, který sesadil jeho bývalou vládu.

zdroj: BBC, ABC News