Marihuana mezi bramborami: Celníci rozbili mezinárodní organizovanou skupinu

Přidat na Seznam.cz

Celníci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou a polskou policií koncem léta rozbili mezinárodní organizovanou skupinu, která ve velkém organizovala produkci a pašování marihuany po Evropě, uvedla Celní správa České republiky.

Skupina nejméně deseti Poláků pašovala ze Španělska do Polska i do jiných zemí, například Anglie, ve velkém množství marihuanu. Za minulé tři roky podle polské policie, která pachatele trestně stíhá, skoupila a převezla 1,26 tuny konopí.

Poté, co bylo několik kamionů s pašovaným zbožím zajištěno ve Francii, chtěli pachatelé změnit způsob dopravy, a tak oslovili českou přepravní společnost z Uherského Hradiště. Jejímu majiteli za propašovaný kontraband přislíbili odměnu.

Díky mezinárodní policejní spolupráci měli celníci o podezřelém kamionu s bramborami informace, a tak náklad zkontrolovali. Ve velkých pytlích mezi bramborami našli ukrytých 137 kilogramových balíčků. Bylo v nich vakuově zabalené sušené konopí v hodnotě zhruba osm milionů korun – v další distribuci by se cena ještě výrazně navýšila. Olomoučtí celníci zahájili úkony trestního řízení s krycím názvem ROSOMÁK.

V průběhu prověřování byl založen společný vyšetřovací tým Generálního ředitelství cel a Národní protidrogové centrály s krycím názvem LARUS, který rozkrýval pozadí převozu tohoto velkého množství marihuany. Ten postupně odhalil další osoby, které obchodovaly a dovážely na území České republiky drogy. V létě letošního roku, když byly nashromážděny potřebné důkazy, proběhla společná realizace. Při ní došlo k zadržení a následnému obvinění několika lidí včetně právnické osoby – přepravní společnosti. Obviněn byl také majitel firmy a jeho syn spolu se svou partnerkou, kteří kamion s nelegálním nákladem řídili.

Navazovala další akce, realizace trestního spisu LARUS. Při ní kriminalisté zadrželi a obvinili pachatele české národnosti dlouhodobě pobývajícího v Nizozemsku. Ten dříve pracoval jako řidič kamionu právě pro už zmíněnou společnost na kamionovou dopravu. Do České republiky dodával kokain, tablety extáze a marihuanu. Drogy nelegálně přepravoval a nezákonně s nimi obchodoval. Za drogovou trestnou činnost je stíhaný opakovaně.

Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo zajištěno 3 600 000 Kč v hotovosti, na bankovních účtech bezmála pět milionů korun, osobní vozidlo zn. Volvo V60 v hodnotě cca 420 000 Kč, 2 kg kokainu, sušinu marihuany a další důkazy. Pachatelům stíhaným v České republice hrozí trest v rozmezí 8 – 18 let vězení. V současné době probíhá vyšetřování této trestné činnosti, které vede Národní protidrogová centrála.

zdroj: Celní správa České republiky