Maďarský premiér se setkal s Putinem k jednání o Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Maďarský premiér Viktor Orbán přijel do Moskvy, aby se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jednal s ním o válce na Ukrajině. Vedoucí představitelé EU tuto návštěvu kritizovali a zdůraznili, že Orbán nejedná jménem bloku. Orbán je jedinou hlavou národní vlády v EU, která udržuje úzké vztahy s Kremlem.

Cestu označil za „mírovou misi“ v příspěvku na X. Přichází několik dní po jeho návštěvě Kyjeva. Na záběrech ze setkání Putin uvedl, že maďarský premiér přijel „nejen jako dlouholetý partner“, ale i jako představitel Evropské unie. Maďarsko právě převzalo rotující předsednictví EU a bude mu předsedat do konce roku.

„Maďarsko se pomalu stane poslední evropskou zemí, která může mluvit se všemi,“ řekl Viktor Orbán, jak uvádí BBC.

Ruský prezident Orbánovi sdělil, že s ním rád projedná „nuance“ jeho nedávného plánu urovnání situace na Ukrajině, v němž nabídl rozhovory, pokud se Ukrajina stáhne. Kremelský vůdce vyslovil řadu předběžných podmínek pro jednání, které by se však podle Kyjeva rovnaly kapitulaci Ukrajiny. Začátkem tohoto týdne navštívil Orbán Kyjev a prohlásil, že „rychlé příměří by mohlo být využito k urychlení mírových jednání“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který má s Orbánem chladné vztahy, na tento návrh veřejně nereagoval. Orbán je hlasitým kritikem západní podpory Ukrajině. Již dříve zpomalil dohodu o balíčku pomoci EU ve výši 50 miliard eur, který má podpořit Ukrajinu, uvádí deník ABCnews.

Úterní návštěva Kyjeva byla jeho první po 12 letech, přičemž s Putinem se za tu dobu setkal opakovaně. Během společného vystoupení Orbána a Zelenského nebyla řeč těla mezi nimi vřelá a ani jeden z nich po svých prohlášeních neodpovídal na otázky médií. Orbánova pozice šéfa Rady Evropské unie však pro příštího půl roku znamená, že má vlivnou roli figuranta Evropy. Na Ukrajinu přijel druhý den v této funkci na jednání s tím, že je třeba vyřešit předchozí neshody a zaměřit se na budoucnost.

zdroj: bbc, abcnews