„Maďarsko se nikdy nechtělo konfrontovat s Ruskem,“ řekl Orbán na jednání s Vladimirem Putinem

Přidat na Seznam.cz

Čína – Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý jednal s Vladimirem Putinem v rámci vzácného osobního setkání ruského prezidenta s lídrem země Evropské unie. Orbán a Putin se setkali v Pekingu před mezinárodním fórem věnovaným jedné z hlavních politik čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, iniciativě Pásmo a stezka. Tématem jejich setkání byl přístup Maďarska k ruské energii.

Vedoucí představitelé EU a dalších západních zemí se kontaktům s Putinem většinou vyhýbali. Rakouský kancléř Karl Nehammer se s Putinem osobně setkal v dubnu 2022.

„Maďarsko se nikdy nechtělo konfrontovat s Ruskem. Maďarsko vždy toužilo po rozšíření kontaktů,“ řekl Orbán Putinovi podle ruského překladu jeho výroku, který odvysílala ruská státní televize. Dvoustranné vztahy mezi oběma zeměmi podle něj utrpěly kvůli sankcím EU vůči Moskvě, uvádí deník EchoNews.

Postoj Maďarska k válce zmátl jeho evropské partnery a vedl k patovým situacím při poskytování finanční a vojenské pomoci Kyjevu. Orbán odmítl dodávat Ukrajině zbraně a nepovolil jejich převoz přes maďarsko-ukrajinskou hranici. Hrozil také vetováním sankcí EU proti Moskvě, ačkoli nakonec vždy hlasoval pro jejich přijetí.

Orbánova schůzka s Putinem se zdála být pro ruského prezidenta výhodou, protože mohl poukázat na to, že jednota EU v otázce podpory Ukrajiny a odsouzení Ruska za rozpoutání války slábne. Putin prohlásil, že i když jsou možnosti udržení vztahů s některými zeměmi „v současné geopolitické situaci omezené, vyvolává uspokojení, že se nám podařilo zachovat a rozvíjet vztahy s mnoha evropskými zeměmi, včetně Maďarska“.

Budapešť od května blokuje balíček vojenské pomoci EU Kyjevu v hodnotě 500 milionů eur. Orbán, který opakovaně kritizoval západní sankce proti Rusku, uvedl, že jeho země si i nadále přeje udržet vztahy s Moskvou, na níž je Maďarsko silně závislé v oblasti zemního plynu, ropy a jaderného paliva.

Zatímco většina maďarských sousedů ve střední a východní Evropě učinila velké kroky k tomu, aby se od ruské energetiky odpoutala, Orbán se snaží udržet a dokonce zvýšit dodávky ruského plynu a ropy s argumentem, že jsou nezbytné pro fungování maďarské ekonomiky.

„Děláme, co můžeme, a snažíme se zachránit, co se dá, v našich dvoustranných kontaktech,“ řekl a upozornil na plánované rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny ruskou státní korporací Rosatom. Projekt bude financován půjčkou 10 miliard eur od ruské státní banky.

Putin, který se vydává na vzácnou cestu mimo Rusko, absolvuje řadu setkání s dalšími lídry, kteří přijeli do Pekingu na fórum Pásmo a stezka, a bude jednat také se Si. Srbský prezident Aleksandar Vučić v úterý uvedl, že s Putinem absolvoval krátké setkání, které pravděpodobně vyvolá obavy i v Evropě. Srbsko se za vlády Vučiće stále více vzdaluje od proklamovaného cíle vstoupit do EU a ekonomicky i politicky se přibližuje Rusku a Číně.

Srbsko se odmítlo připojit k sankcím EU proti Moskvě, ačkoli Vučić tvrdí, že Srbsko respektuje územní celistvost Ukrajiny. Čína i Rusko jsou hlavními dodavateli zbraní pro srbskou armádu v době, kdy rostoucí napětí o její bývalou provincii Kosovo je jedním z hlavních bezpečnostních problémů Západu o regionální stabilitu.

Čína poskytla Srbsku úvěry v miliardách dolarů na továrny a dálnice, které čínské společnosti staví. Dohoda o volném obchodu podepsaná v úterý s Čínou je přímo proti hospodářské politice EU a musela by být zrušena, pokud by Srbsko vstoupilo do EU, uvádí ABC News.

zdroj: ABC News, EchoNews