Macron míří do Číny na jednání o Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude muset na třídenní státní návštěvu Číny, kde bude válka na Ukrajině ústředním tématem. Očekává se, že Macron bude Čínu varovat před posíláním zbraní do Ruska a místo toho bude žádat, aby země využila svého vlivu na podporu mírového úsilí.

Peking tvrdí, že ve válce zaujímá neutrální postoj, ale také zdůraznil své „nelimitované přátelství“ s Ruskem. Čínský prezident Si Ťin-pching se minulý měsíc setkal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, píše deník Independent.

Čína odmítla kritizovat Rusko za jeho akce na Ukrajině. Nejvyšší francouzský představitel připustil, že Paříž neočekává, že by v této pozici došlo k zásadnímu posunu.

Macron se bude snažit zapojit Čínu hlouběji do globálních diskusí o otázkách souvisejících s klimatem, protože věci se pro něj doma stále více komplikují.

Pětačtyřicetiletý vůdce v posledních týdnech čelil silnému odporu mezi běžnými francouzskými občany a zákonodárci vůči svému plánu zvýšit zákonný věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Nárůst pouličních protestů vyústil ve státní návštěvu britského krále Karla III. k odložení, píše NPR.

Hlavním středem zájmu návštěvy bude také obchod, protože Macron požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen, aby se k němu připojila na setkání se Si Ťin-pchingem, které má ukázat evropskou jednotu zejména v ekonomických otázkách.

zdroj: Independent, NPR