Lukašenkova opozice slaví vítězství: Chlouba ruského vojenského průmyslu byla zničena. Partyzáni byli na útěku

Přidat na Seznam.cz

Objevují se zprávy, že běloruské partyzánské jednotky údajně provedly úspěšný útok na obrovský ruský letoun Beriev A-50, který byl umístěn na letecké základně Machulšče, uvádí server AviaciOnline.

Podle běloruské organizace BYPOL, která se staví proti vládě prezidenta Lukašenka, byl letoun napaden a vážně poškozen při speciální operaci Plánu vítězství, což je speciální organizovaná partyzánská skupina.

Podle informací, které BYPOL sdílel, měl být útok proveden dvěma bezpilotními letouny, které zasáhly přední a střední část trupu letounu A-50 a způsobily mu rozsáhlé poškození konstrukce a radarového krytu. Letoun byl údajně na blíže neurčenou dobu vyřazen z provozu.

Sabotéři utekli

Policejní složky po incidentu nasadily rozsáhlou operaci za účelem dopadení pachatelů. Auta na nedaleké dálnici byla zastavena a kontrolována. Jejich pasažéři byli požádáni o doklady a kontrolovány byly i jejich mobilní telefony.

Poškození letounu nebylo potvrzeno z nezávislých zdrojů, ruští a běloruští vojenští zpravodajové a blogeři však hovořili o nedělních explozích na letišti. Jeden z nich také potvrdil poškození ruského vojenského dopravního letadla, uvádí deník TheGuardian.

Neobyčejný úspěch

„Je to nejúspěšnější diverzní akce od začátku roku 2022,“ napsal Franak Viačorka, poradce vůdkyně běloruské opozice Světlany Cihanouské. „Operaci provedli dva Bělorusové. K této operaci použili bezpilotní letouny a nyní již opustili zemi a jsou v bezpečí,“ informoval poradce.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl pondělní zprávy o útoku komentovat. „Nemáme k tomu co říci,“ řekl v pondělí novinářům.

Užitečný veterán

Beriev A50 představuje starou technologii postavenou na leteckém rámu dopravního letadla Iljušin. Do služby se poprvé dostal už v 80. letech, zároveň je ale pořád klíčovou ingrediencí ruského válečného a leteckého průmyslu.

Bylo jich vyrobeno asi 40 a devět z nich je stále v aktivní službě. Jsou schopny zjistit, kdy a kde jsou aktivovány systémy protivzdušné obrany, což Rusku umožňuje tyto systémy zaměřit. V širším smyslu se tyto takzvané letouny včasné výstrahy a řízení používají k detekci letadel, lodní dopravy, raket a dalších přilétajících střel na velké vzdálenosti. Jsou klíčovými prostředky pro získávání důležitých informací.

Zdroje: AviaciOnline, BYPOL TheGuardian