Lukašenko podepsal zákon o zasílání povolávacích rozkazů prostřednictvím SMS zpráv. Již dříve prohlásil, že se Bělorusko připravuje na válku

Přidat na Seznam.cz

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle kterého budou moci občanům prostřednictvím SMS oznámit nutnost dostavit se na vojenský náborový úřad nebo povolání k vojenské službě při mobilizaci. Příslušný dokument byl zveřejněn na národním právním internetovém portálu, píše deník RBC.

Ministerstvo obrany upřesnilo, že během mobilizace a válečného stavu bude sms oznámení považováno za obdobu papírového a jeho ignorování bude mít za následek správní nebo trestní odpovědnost podle článků o vyhýbání se službě, píše deník The Moscow Times.

Mobilní operátoři jsou nyní povinni do týdne po vyžádání vojenských komisí a KGB poskytnout telefonní čísla občanů podléhajících branné povinnosti a provádět sms zasílání podle seznamů od útvarů. Samotný fakt odeslání bude stačit k tomu, aby byla zpráva považována za legálně doručenou adresátovi. Odvedenci musí sami oznámit vojenským odvodním úřadům změnu svého telefonního čísla. Mladiství budou nově evidováni od 17 let namísto 16 let.

Zákon zpřísňuje odpovědnost za vyhýbání se vojenské službě, nově to budou tři roky odnětí svobody. Vojenské komise budou moci zakázat osobám, které se vyhýbají vojenské službě, opustit Bělorusko, což se dotkne i těch občanů, kteří ignorují vojenské a speciální výcvikové tábory. Rovněž pokuty za nedostavení se na předvolání byly několikanásobně zvýšeny.

Nově bude možné přijímat do vojenské služby na základě smlouvy osoby jakéhokoli věku, včetně těch, kteří jsou vyšetřováni, mají nevyřízený trestní záznam nebo si odpykávají trest ve vězení. Téměř všechna ustanovení zákona vstoupí v platnost 7. dubna.

Již dříve Lukašenko prohlásil, že Bělorusko se „připravuje na válku“. Stalo se tak poté, co navštívil armádní stanoviště u hranic s Litvou a diskutoval s vojáky o možných bojových akcích v Suwalském koridoru, který spojuje Polsko s pobaltskými státy a odděluje Bělorusko od ruské Kaliningradské oblasti. Toto území je považováno za jeden z nejpravděpodobnějších cílů ruského prezidenta Vladimira Putina v případě války s NATO: v případě jeho obsazení by Litva, Lotyšsko a Estonsko byly odříznuty od ostatních zemí aliance.

Zdroj: RBC, The Moscow Times