Lidská práva v Rusku se od začátku války na Ukrajině výrazně zhoršila, tvrdí expertka OSN v oblasti lidských práv
Ženeva – Zvláštní zpravodajka OSN v oblasti práv Mariana Katzarova uvedla, že Moskva od začátku války v únoru 2022 zahájila systematický zásah proti kritikům. Ve své zprávě uvedla, že situace v oblasti lidských práv v Ruské federaci se od ruské invaze na Ukrajinu výrazně zhoršila a odsoudila přetrvávající používání mučení a sexuálního násilí, píše server France24.
Zpravodajka OSN byla loni v dubnu jmenována pozorovatelem situace v oblasti práv v Rusku. Je to poprvé, co byla šestnáctiletá Rada OSN pro lidská práva (HRC) pověřena prozkoumat záznamy jednoho z takzvaných členů „P5″, kteří mají stálá křesla v Radě bezpečnosti.
Zjištění zpravodajky OSN vycházela z konzultací s více než 60 ruskými a mezinárodními skupinami a jednotlivci zabývajícími se právy, a to osobně, telefonicky nebo online, a z téměř 100 písemných podání.
Ve zprávě uvedla, že ruské úřady vážně omezily svobodu sdružování, pokojného shromažďování a projevu a podkopaly nezávislost soudnictví a záruky spravedlivého procesu. Dále varovala, že proti odpůrcům jsou svévolně uplatňovány správní sankce a proti pokojným demonstrantům je používáno násilí.
Zpráva dále tvrdí, že ruské úřady provádějí masové svévolné zatýkání kritiků války, a uvádí, že zadrženým hrozí smrt kvůli přetrvávajícímu používání mučení a špatnému zacházení, píše deník South China Morning Post.
Rights in Russia 'significantly deteriorated' since Ukraine war: UN expert https://t.co/wcZ0ffFeYW pic.twitter.com/Sdx6r3pH1z
— CNA (@ChannelNewsAsia) September 18, 2023
Zpravodajka OSN vyzvala Rusko, aby zrušilo problematické články svého trestního zákoníku a okamžitě propustilo osoby zadržené na základě těchto ustanovení, zrušilo jejich odsouzení a vymazalo jejich trestní rejstřík. Požadovala také propuštění všech svévolně zadržovaných politických opozičních aktivistů, včetně opozičního vůdce Alexeje Navalného a disidentů Vladimira Kara-Murzy a Ilji Jašina. Ženy, zejména obhájkyně práv, aktivistky nebo novinářky, trpěly specifickým genderovým násilím, ponižováním a zastrašováním.
Rusko by podle ní také mělo zajistit rychlé, transparentní a účinné vyšetřování – všech obvinění z mučení a špatného zacházení ve vazbě, a požadovala, aby byli všichni pachatelé pohnáni k odpovědnosti.
Mandát Katzarové vyprší příští měsíc, pokud Rada OSN pro práva neodhlasuje jeho prodloužení – s čímž Moskva ostře nesouhlasí. Ruské ministerstvo zahraničí označilo snahy o prodloužení jejího „nelegitimního“ mandátu za „zpolitizované a krajně konfrontační“.
Zdroj: France24, South China Morning Post