Lidé se na Ukrajině pokusili ukrást nástěnnou malbu tajemného Banksyho

Přidat na Seznam.cz

Skupina lidí se v pátek na Ukrajině pokusila zmocnit nástěnné malby (graffiti) umělce Banksyho.

Deník The Guardian uvedl, že o krádeži informoval gubernátor na svém telegramu slovy: „Skupina lidí se pokusila Banksyho nástěnnou malbu ukrást. Vyřezali dílo ze zdi domu zničeného Rusy.“ Malba zobrazovala ženu v plynové masce a županu, která drží hasicí přístroj na boku spálené budovy.

Na místě činu ve městě Hostomel nedaleko Kyjeva však byli zloději spatřeni a část díla byla získána zpět, uvedl též v pátek Kuleba.

Tato malba není jediným dílem Banksyho na Ukrajině. Potvrdil, že nástěnnou malbu a šest dalších namaloval minulý měsíc v místech postižených těžkými boji po ruské invazi na Ukrajinu koncem února.

Jedna z nástěnných maleb zobrazuje gymnastku, která dělá stojku uprostřed trosek v Borodjance. Další zobrazuje dvojníka Vladimira Putina, jak ho dítě v zápase juda hází na zem. Kuleba komentuje díla: „Tyto obrazy jsou přece symboly našeho boje proti nepříteli,“ dále také zmiňuje, že jsou to příběhy o podpoře a solidaritě celého civilizovaného světa s Ukrajinou a že udělají vše, aby se díla zachovala jako symbol vítězství Ukrajiny, uvádí deník BBC News.

Banksy je jedním z nejznámějších světových umělců, který se proslavil šablonovitými návrhy v okolí Bristolu na počátku 90. let, ale navzdory celosvětovému zájmu zůstává totožnost umělce neznámá.

Zdroj: The Guardian, BBC News