Kyjev hrozí odvoláním k WTO. Nelíbí se jim polský zákaz dovozu ukrajinského obilí a tvrdí, že je to v rozporu se solidaritou

Přidat na Seznam.cz

Polský premiér Mateusz Morawiecki se nedávno vyjádřil k tomu, že Polsko chce zastavit dovoz ukrajinského obilí do jejich země i přes jakékoli nařízení Evropské unie, jak jsme psali v tomto článku. Chce zabránit destabilizaci polského trhu. Nyní toto rozhodnutí zkritizoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a hrozí podáním odvolání k Světové obchodní organizaci (WTO).

Jak jsme již psali zde, polský premiér zaujímá jasné stanovisko k dovozu ukrajinského obilí do Polska. Reakce ukrajinské strany na sebe nenechala dlouho čekat a při pondělní návštěvě Prahy se k tomuto tématu vyjádřil ukrajinský ministr obrany Dmytro Kuleba.

„Toto pravidlo poruší asociační dohodu mezi Ukrajinou a EU. Ale hlavně, tento krok bude v rozporu s principem solidarity, na kterém je Evropská unie založena. Pokud se budou takto chovat, nenechají nám žádnou šanci kromě zuřivého hájení našich práv a práv ukrajinských farmářů,“ dodal ministr, jak píše deník Eurointegration.

Kuleba dále dodal, že jednostranné rozšíření zákazu dovozu obilí ze strany Polska, Bulharska, Rumunska, Slovenska a Maďarska, bude považovat za porušení pravidel společného trhu Evropské unie. Je prý ochoten pracovat s těmito státy EU na vyřešení problému a zároveň je vyzval, aby nedělali z otázky vývozu obilí, rukojmí svých vnitropolitických procesů.

Ukrajinský premiér Denis Šmyhal se vyjádřil k situaci také.

Tvrdí, že i přes válku a blokádu ukrajinských přístavů Ruskem, plní Ukrajina své závazky podle dohody EU a práva WTO. Ukrajina prý nemá v úmyslu poškodit polské farmáře a velmi si cení podpory polského lidu, ale v případě porušení obchodního práva v zájmu politického populismu před volbami, bude Ukrajina nucena obrátit se na arbitráž WTO, aby získala odškodnění za porušení norem, píše deník MK.

Evropská unie tento zákaz dovozu ukrajinského obilí povolila pěti členským státům a to již zmiňovanému Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Slovensku a Maďarsku. Zákaz je platný do 15. září. Polsko si stále stojí za svým rozhodnutím, v něm pokračovat i přes opačné rozhodnutí EU.

Zdroje: Eurointegration, MK