Polské ultimátum pro Evropskou komisi: „Buď zastavíte dovoz ukrajinského obilí, nebo to uděláme sami.“ vzkazuje polský premiér Morawiecki

Přidat na Seznam.cz

Polský premiér Mateus Morawiecki dal jasně najevo svůj postoj k dovozu ukrajinského obilí do Polska. Chce pokračovat v zákazu vývozu ukrajinských zemědělských produktů do Polska do konce roku 2023 a to i bez ohledu na rozhodnutí Evropské unie.

Po invazi Ruska a zablokování černomořských přístavů, musela Ukrajina hledat alternativní cesty na vývoz svého obilí. Její nové zásobovací trasy vedly mezi jinými, také právě přes Polsko. Další vedly například přes Rumunsko.

Během roku 2022 Polsko a Rumunsko společně podporovali vývoz obilí z Ukrajiny. Mimořádná nabídka obilí na jejich trzích však vyvolala tlak na farmáře, protože ovlivnila ceny a kapacitu skladování obilí. Místní protesty proti vládám se konaly v obou zemích. Podle odhadů Evropské komise přišli zemědělci z Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska o 417 milionů eur (cca 10 miliard korun) přílivem levnějšího ukrajinského obilí na své trhy, píše deník Suspilne.

Destabilizaci ekonomiky se chce polský premiér vyhnout a je ochoten zákaz prodloužit i přes opačné rozhodnutí Evropské unie. Na pátečním prohlášení pro novináře Morawiecki řekl:

„Jasně jsem řekl v červenci po rozhovorech s dalšími čtyřmi zeměmi, které hraničí s Ukrajinou: nedovolíme, aby se zemědělské trhy znovu otevřely, bez ohledu na rozhodnutí Evropské unie.“

Úřad premiéra vydal také prohlášení na svých sociálních sítích.

Přesto Morawiecki poznamenal, že Polsko nezasahuje do tranzitu ukrajinského obilí přes jeho území. Je však proti destabilizaci svého zemědělského trhu, píše deník MKRU.

Postoj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k této situaci je takový, že na summitu prohlásil, že pokud bude zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů pokračovat i po 15. září 2023, zváží Kyjev možnost odvolat se k mezinárodnímu arbitrážnímu soudu.

Polský premiér Morawiecki řekl, že pomohli Ukrajině, kde bylo potřeba. Řekli ano všem ukrajinským občanům, kteří potřebovali pomoc. Ale je ovšem pevně rozhodnut, ať už rozhodne Evropská unie jakkoli, říci jasné ne ukrajinským oligarchům, kteří chtějí destabilizovat polský trh.

Zdroje: Suspilne, MKRU,Twitter