Kyberútoků dramaticky přibývá. Česká bankovní asociace opět spouští kampaň #nePINdej! Nově do ní zapojila umělou inteligenci

Přidat na Seznam.cz

Počet kybernetických útoků na klienty bank výrazně roste už několik let. Jen za prvních šest měsíců tohoto roku jich bylo 31 323. To je o 15 % víc než ve stejném období loňského roku. Celkové škody jdou do stovek milionů. Česká bankovní asociace proto ve spolupráci s Policií ČR a NÚKIB spouští další ročník rozsáhlé celonárodní vzdělávací kampaně #nePINdej, uvádí Policie České republiky.

E-šmejdi jsou čím dál vynalézavější a kybernetických útoků přibývá již několik let v řadě. Finanční instituce rok od roku významně posilují rozpočty na kyberbezpečnost, která je pro banky prioritou.

Významná část jejich rozpočtu jde právě do této oblasti, ať už se to týká vývoje a implementace nových technologií, nebo vzdělávacích a osvětových aktivit.

Přibývá také způsobů, jimiž se podvodníci snaží své oběti nachytat. Stále vynalézavější jsou na sociálních sítích, kde je snadné najít oběť, neboť je podle dat Českého statistického úřadu používá 70 % české populace nad 16 let.

Mezi jeden z nejzávažnějších typů podvodů ale nadále patří podvodné navolávání, tzv. vishing. Je o to nebezpečnější, že e-šmejdi dokážou věrně napodobit i telefonní číslo instituce, za kterou se vydávají, tzv. spoofing. Jménem banky, Policie ČR, ČNB nebo NÚKIB se pak snaží lidi vystrašit tím, že mají napadený bankovní účet, zablokované mobilní bankovnictví nebo je zneužita jejich identita a hrozí, že si na ně někdo sjedná úvěr. Škody se přitom často pohybují i v řádech stovek tisíc korun.

Podle Jana Juchelky, prezidenta České bankovní asociace, není odpovědnost jenom na bankách, ale především na klientech samotných. I proto Česká bankovní asociace spouští rozsáhlou osvětovou kampaň #nePINdej!, během níž se může široká veřejnost seznámit s nejčastějšími typy podvodů a naučit se, jak jim nenaletět.

Formou hravého testu se zájemci mohou rychle a snadno naučit, jak rozpoznat kybernetické útoky a jak jim nenaletět. Aby byl test oproti loňskému roku ještě atraktivnější, uvidí zájemci nové druhy podvodů, ale také se seznámí s umělou inteligencí, protože i s tou e-šmejdi pracují a prostřednictvím ní se snaží své oběti okrást.

Zdroj: Policie České republiky