Kyberpodvodníci připravili seniora o 3 109 000 korun, na účtu mu nechali 1 dolar

Přidat na Seznam.cz

V červnu minulého roku se libereckému 72letému muži na jeho počítači zobrazila reklama, která ho lákala k investování do virtuální měny, i když nikdy nevyhledával žádné podobné stránky či informace, informovala Policie České republiky, informuje Policie České republiky.

Zajímavou reklamu si muž prohlédl a rozhodl se zaslat své kontaktní údaje. Ještě tentýž den se mu ozval jednotlivec z údajné obchodní investiční společnosti, který ho telefonicky instruoval, jak provést první platbu a založit účet s přehledem o jeho investicích. Tím, že mohl sledovat své investice, společnost na něj působila důvěryhodným dojmem.

Ve skutečnosti však zástupci firmy poskytovali muži falešné informace o fungování jeho investic a přes zaslaný odkaz ho přiměli nainstalovat program s vzdáleným přístupem k jeho osobnímu počítači. Všechny platby, které provedl přes internetové bankovnictví, potvrdil ve svém mobilním telefonu na základě komunikace se svými „poradci“.

Během času muž komunikoval s několika lidmi, a to prostřednictvím vzdáleného přístupu, a od června minulého roku do července letošního roku tak uskutečnil celkem 21 plateb ve výši 3 109 000 korun.

Když se rozhodl vybrat svou investici ze založeného účtu, společnost s ním přestala komunikovat. Následně zjistil, že na jeho účtu zbývá pouze 1 dolar. Muž podvod ohlásil a liberečtí kriminalisté se nyní touto záležitostí zabývají. Pachatelům hrozí až osmiletý trest odnětí svobody, pokud budou dopadeni.

zdroj: Policie České republiky