Kvůli záplavám v Číně uteklo z farmy přes 70 krokodýlů. Úřady vyzývají obyvatele, aby nevycházeli

Přidat na Seznam.cz

Čína – Úřady v jihočínském městě zahájily operaci na odchyt více než 70 krokodýlů, kteří uprchli z komerční farmy poté, co se regionem prohnaly intenzivní záplavy, informovalo několik státních médií a varovalo některé obyvatele, aby zůstali doma.

Zubatí plazi byli původně chováni na krokodýlí farmě ve městě Maoming v jižní provincii Kuang-tung. Nedávné záplavy však způsobily přetečení místního jezera, což zvířatům umožnilo uniknout, uvádí deník Time.

Nejméně 69 dospělých krokodýlů a šest mláďat bylo v jednu chvíli na lovu poblíž vesnice Peng Cun. Místní úřady, které varovaly obyvatele, aby se nevydávali ven.

Na místo vyslány pohotovostní jednotky, které pohřešované krokodýly s pomocí sonarového detekčního zařízení vypátraly. Hloubka záplavové vody však představuje pro tuto operaci obrovskou výzvu, a proto úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli ze svých domovů.

Jeden z členů záchranného oddílu řekl, že krokodýly možná budou muset spíše utratit než odchytit.

Na jednom z videozáznamů, které kolují po čínských sociálních sítích, je vidět, jak někteří z krokodýlů číhají za dopravní značkou poblíž zřejmě zcela zatopené silnice. Bylo vidět, jak členové záchranných složek oblečení do přileb a vest s vysokou viditelností na člunech plazy hledají.

Na některých záběrech je vidět, jak je několik krokodýlů odchyceno a přivedeno zpět na pevninu, jejich tlamy a končetiny jsou svázány, aby byl omezen jejich pohyb, a z břehu je pozoruje hrstka zvědavých místních obyvatel, uvádí CNN.

V Číně jsou krokodýli ceněni pro svou kůži a jejich maso má podle tradiční čínské medicíny léčivou hodnotu.

Kuang-tung je oblíbenou lokalitou pro krokodýlí farmy díky relativně teplejšímu klimatu. Jižní Čínu a Hongkong bičují lijáky poté, co se regionem minulý týden prohnal tajfun Haikui. Zatím nebyly hlášeny žádné útoky plazů.

zdroj: Time, CNN