Kvůli černošské Kleopatře Netflix čelí žalobě, opřelo se do něj i egyptské ministerstvo

Přidat na Seznam.cz

Egyptské ministerstvo kultury ve čtvrtek trvalo na tom, že Kleopatra měla „bílou pleť a helénistické vlastnosti“ v probíhajícím sporu kvůli dramatickému dokumentu Netflixu zobrazujícímu proslulou krásku starověku jako černou.

Film Queen Cleopatra v hlavní roli s Adele James, by měla být uvedena na streamovací platformě Netflix 10. května. Ale ještě před svým vydáním vyvolala královna Kleopatra v severoafrickém národě bouři kontroverze. Internetová petice obviňující produkci z přepisování historie už nasbírala více než 40 000 podpisů.

Již dříve se objevily výzvy, aby byl Netflix zakázán kvůli obsahu, který je považován za urážlivý vůči Egyptu nebo jeho hodnotám, a poslanec Saboura al-Sayyed znovu vyzval parlament, aby platformu zakázal, píše deník The Guardian.

Ve čtvrtek se do sporu zapojilo ministerstvo kultury, které zveřejnilo obsáhlé prohlášení, které zahrnovalo prohlášení odborníků, podle nichž se všichni shodují: Kleopatra měla „bílou pleť a helénistické vlastnosti“.

„Nejlepším důkazem jsou basreliéfy a sochy královny Kleopatry,“ stojí v prohlášení a svůj text zdobí ilustracemi zobrazujícími Kleopatru s evropskými rysy.

Po zveřejnění traileru k filmu „Královna Kleopatra“ podal právník Mahmúd al-Semary na streamovací platformu žalobu u státního zastupitelství, v níž společnost Netflix obvinil ze zkreslování egyptské historie. Al-Semary požadoval zákaz Netflixu v Egyptě s tím, že „většina toho, co platforma Netflix zobrazuje, je v rozporu s islámskými a společenskými hodnotami a zásadami, zejména egyptskými“, píše deník i24News.

zdroj: The Guardian, i24News