Krypto-podvodníci připravili ženu o 2 miliony

Přidat na Seznam.cz

O téměř dva miliony korun přišla žena z Děčínska. O finance ji připravil zatím neznámý pachatel, který ji v první polovině května po „odkliknutí“ odkazu na internetu, v němž byla nabídka k investování do kryptoměny, nabídl pomoc s dokončením registrace na onu investici.

Údajnému specialistovi žena zaslala veškeré údaje, které po ní požadoval, číslo bankovního účtu, číslo platební karty, kopii dokladu totožnosti a fotografii. Zároveň ji telefonicky navedl, jak si má do svého počítače nainstalovat aplikaci umožňující vzdálený přístup jiného uživatele. O týden později poškozenou kontaktoval údajný pracovník finančního oddělení a sdělil jí číslo účtu, kam má poslat 35.000 EUR. Zároveň si tento fiktivní specialista v jejím účtu sám otevřel úvěr 800.000 korun, který žena schválila. Částky 35.000 a 39.400 EUR následně odeslala na číslo uvedeného účtu. Poslední reakce přišla opět po týdnu, „specialista“ finančního oddělení po ní chtěl přihlášení k účtu a číslo platební karty. Sám se potom „virtuálně pohyboval“ v jejím bankovnictví a poté žena zjistila, že byla provedena platba debetní kartou ve výši 5.000 EUR. Tím pro poškozenou skončila veškerá komunikace s údajným finančním specialistou. Věcí se nyní zabývají policisté. Věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Obdobných případů, kdy pachatel kontaktuje svoji oběť prostřednictvím telefonu nebo sociálních sítí a následně „virtuálně okrade“, evidují policisté v Ústeckém kraji více. Poškození mnohdy přijdou o úspory v řádech statisíců nebo i milionů korun. Podvody se týkají běžných převodů peněz, kdy je prý z bezpečnostních důvodů nutný převod financí na účet uvedený údajným pracovníkem banky. Pachatelé se mnohdy při těchto praktikách kvůli větší důvěryhodnosti představují jako policisté a navazují tak na hovor s údajným pracovníkem banky, že byl účet „napaden“ a že je převod peněz skutečně nutný.

V jednom z případů figuruje žena z Ústecka. Pachatel ji přesvědčil, že se někdo pokusil „napadnout“ její účet. Poškozená nejprve převedla na jiný, údajně bezpečný účet, 147.000 korun. Pachateli se navíc podařilo ženu navést k půjčce a ona takto získané finance v celkové částce 400.000 korun převedla, kam chtěl. I zde v hovorech figuroval údajný kriminalista. Část peněz, 300.000 korun, se naštěstí podařilo zachránit.

Ve výčtu těchto podvodů se objevuje také nabádání k výběru finanční hotovosti a vložení do tzv. bitcoinmatu; případně i vložení financí do bitcoinmatu prostřednictvím QR kódu. Praktikám údajného pracovníka banky a dalších specialistů včetně údajného policisty uvěřila žena z Ústecka. Telefonicky se od nich dozvěděla, že si na ni někdo vzal půjčku a že by bylo vhodné kvůli likvidaci bonity uzavřít úvěr. To poškozená udělala a částku 185.000 korun prostřednictvím QR kódu vložila do bitcoinmatu. Další z poškozených, muž z Ústecka, se naštěstí včas rozmyslel a požadované finance do bitcoinmatu nevložil.