Kosovo a Srbsko se v úterý zavázaly ke spolupráci při vyhledávání ostatků pohřešovaných z dob války

Přidat na Seznam.cz

Vedoucí představitelé Srbska a Kosova se dohodli na spolupráci při hledání a identifikaci stovek lidí, kteří jsou stále pohřešováni z války v letech 1998-99. Během konfliktu, který postavil většinu etnických Albánců v Kosovu proti Srbsku, bylo zabito více než 13 000 lidí.

Podle Evropské unie zůstává nezvěstných 1621 lidí. EU stojí v čele úsilí o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem, které v roce 2008 vyhlásilo svou nezávislost. Většina západních zemí uznala Kosovo, ale Srbsko ne, píše BBC.

K dohodě o pohřešovaných došlo v úterý během jednání v Bruselu. V rámci dohody se srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti zavázali, že k odhalování masových hrobů použijí satelitní data a další pokročilé technologie, včetně laserového mapování.

„Více než dvacet let poté žijí jejich rodiny stále v zármutku a nevědí, kde se jejich blízcí nacházejí,“ uvedl v prohlášení šéf zahraniční politiky EU Josep Borrel, který dohodu zprostředkoval. „Rodiny mají právo znát osud svých příbuzných, stejně jako celá společnost.“

Největší dosud nalezený masový hrob z války, který obsahoval těla více než 800 kosovských Albánců, byl objeven v roce 2001 v policejním areálu nedaleko Bělehradu, píše deník The Print.

V březnu se Priština a Bělehrad ústně dohodly na realizaci plánu podporovaného Západem, jehož cílem je zlepšit vzájemné vztahy, ale od té doby byl zaznamenán jen malý pokrok.

Stále nevyřešenou otázkou je, jak velkou autonomii poskytnout srbské menšině v Kosovu, která tvoří přibližně 5 % obyvatelstva.

zdroj: BBC, The Print