Kim Čong-un je údajně na cestě do Ruska. Má cestovat v obrněném vlaku, který jede jen 59 km/h

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně zahájil cestu do Vladivostoku na summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Obrněný vlak, který Kim používá při zahraničních návštěvách, zřejmě vyjel z Pchjongjangu, informovala jihokorejská média s odvoláním na vládního úředníka.

Setkání by se mělo uskutečnit již v úterý. Ruská tisková agentura Interfax již dříve uvedla, že návštěva severokorejského vůdce Kima se očekává v nejbližších dnech. Pokud se setkání s Putinem uskuteční, bude to první mezinárodní cesta severokorejského vůdce po více než čtyřech letech a první od pandemie, uvádí CNN.

Oba diktátoři budou pravděpodobně diskutovat o možnosti, že Severní Korea poskytne Moskvě zbraně na podporu vojenské operace na Ukrajině. Poslední Kimova zahraniční cesta vedla v roce 2019 rovněž do Vladivostoku na první setkání s Putinem po krachu severokorejských rozhovorů o jaderném odzbrojení s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Do Vladivostoku se Kim vydal vlakem také v roce 2019.

Severokorejský vůdce má cestovat obrněným vlakem. Jeho součástí je prý nejméně 20 neprůstřelných vagonů, takže je těžší než průměrné vlaky a nedokáže jet rychlostí vyšší než 59 km/h. Jeho cesta do Vladivostoku má trvat celý den.

Setkání přichází v době, kdy jak Rusko, tak Severní Korea mají věci, o které druhá země stojí uvádí BBC.

Rusko bude podle něj pravděpodobně požadovat po Severní Koreji konvenční zbraně včetně dělostřeleckých granátů a raketové dělostřelecké munice výměnou za potraviny a suroviny a pokračující podporu na mezinárodních fórech, jako je OSN.

Předpokládá se, že Rusko by mohlo potřebovat 122mm a 152mm granáty, ale vzhledem k tajnůstkářské povaze Severní Koreje není snadné zjistit její kompletní dělostřelecký inventář.

Mezi zbraněmi, které byly vystaveny na červencovém setkání Kima a Šojgua, byla i mezikontinentální balistická raketa Hwasong, která je považována za první mezikontinentální raketu na tuhé pohonné látky v zemi.

zdroj: BBC, CNN