Julian Assange: Nová naděje pro zakladatele Wikileaks. Americká velvyslankyně v Austrálii Caroline Kennedyová připustila možnou dohodu o vině a trestu

Přidat na Seznam.cz

V uplynulých měsících čelily USA rostoucímu tlaku ze strany autralských politiků v čele s premiérem i části opozice, aby Američané upustili od žádosti o vydání Assange do USA. Americká velvyslankyně v Austrálii Caroline Kennedyová nyní připustila možnou dohodu o vině a trestu, která by dovolila zakladateli Wikileaks Julianu Assangeovi návrat do Austrálie, píše deník Daily Mail.

Velvyslankyně Kennedyová, jediná dosud žijící dcera 35. amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, se v červnu setkala s příznivci zakladatele Wikileaks z australského parlamentu, vlády i opozice. A poskytla poté rozhovor deníku Sydney Morning Herald. Upozorňuje, že obvinění ze špionáže je vážná věc, nejde o diplomatickou záležitost, navíc jde o „stále běžící případ“. V rozhovoru také opatrně zdůrazňuje, že jakákoli potenciální dohoda je na americkém ministerstvu spravedlnosti. I přesto vzbudila mezi podporovateli Assange naděje na možné alternativní řešení.

„Caroline Kennedyová by snad tyto věci neříkala, kdyby USA nechtěli najít cestu ven,“ řekl Assangeův bratr Gabriel Shipton.

Pokud se Julian Assange přizná, což by byla součást dohody o mírnějším trestu, dohoda by patrně stále obnášela, že bude muset odletět do USA k soudu, než mu bude dovoleno vrátit se do Austrálie k výkonu trestu. Doba strávená ve vězení ve Spojeném království od roku 2019 by se započítávala do jeho trestu.

Přijal by Assange dohodu o vině a trestu?

Právní experti však poukazují na to, že Julian Assange může přesto dohodu odmítnout. Nežli jet dobrovolně do USA a přiznat vinu, to se raději pokusí o sebevraždu, varuje jeho rodina.

„Z toho, co víme o Julianu Assangeovi, naznačuje, že by to pro něj byl obrovský problém,“ řekl expert na mezinárodní právo Australské národní univerzity Don Rothwell. „Také není možné uzavřít dohodu o vině a trestu mimo příslušnou jurisdikci, s výjimkou zcela výjimečných okolností.“

Koncem říjnu plánuje australský premiér Anthony Albanese odletět na oficiální návštěvu do USA, na schůzku s Bidenovou administrativou. Bude to právě v době, kdy budou vyčerpány již všechny ostatní možnosti odvolání v případu Juliana Assange.

Více než 13letá právní bitva proti extradici z Velké Británie se chýlí ke svému závěru. Assange měl být nejprve vydán do Švédska, kde Assange čelil soudu na základě obvinění ze sexuálního napadení, ale tohoto obvinění byl později zproštěn. Nyní má být vydán do USA, kde by měl být souzen za různá provinění, od špionáže až zveřejnění tajných diplomatických a vojenských dokumentů na WikiLeaks.

Zdroj: Daily Mail. Sydney Morning Herald, The Guardian