Joe Biden a Si Ťin-pching se ve středu sejdou, aby jednali o obchodu, Tchaj-wanu a americko-čínských vztazích

Přidat na Seznam.cz

USA – Americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu sejdou v Kalifornii, aby jednali o obchodu, Tchaj-wanu a napjatých americko-čínských vztazích v rámci prvního setkání lídrů dvou největších světových ekonomik za poslední rok.

Bílý dům již několik týdnů tvrdil, že předpokládá, že se Biden a Si Ťin-pching setkají na okraj summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce v San Francisku, ale jednání se protáhla až do předvečera setkání, které začíná v sobotu, uvádí deník CBS News.

Tisková mluvčí Bílého domu uvedla, že lídři budou diskutovat o udržování otevřených komunikačních linek a o tom, jak mohou nadále zodpovědně řídit konkurenci a spolupracovat v oblasti nadnárodních výzev, které ovlivňují mezinárodní společenství.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátečním prohlášení uvedlo, že Si se na Bidenovo pozvání zúčastní summitu APEC od úterý do pátku a zúčastní se americko-čínského summitu.

Dva vysocí představitelé Bidenovy administrativy uvedli, že se lídři setkají v oblasti Sanfranciského zálivu. Očekává se, že během summitu se do San Francisca sjedou tisíce protestujících.

Biden bude pravděpodobně také tlačit na čínského prezidenta, aby využil čínského vlivu na Severní Koreu, a to v době zvýšeného znepokojení nad zvýšeným tempem testů balistických raket ze strany Severní Koreje. Očekává se také, že dá Si Ťin-pchingovi najevo, že by si přál, aby Čína využila svého rostoucího vlivu na Írán a dala jasně najevo, že Teherán ani jeho zmocněnci by neměli podnikat kroky, které by mohly vést k rozšíření války mezi Izraelem a Hamásem. Jeho administrativa se domnívá, že Číňané, kteří jsou velkým odběratelem íránské ropy, mají na Írán, který je hlavním podporovatelem Hamásu, značný vliv.

Biden a Si Ťin-pching se naposledy setkali téměř před rokem na okraj summitu skupiny 20 na indonéském Bali, uvádí deník ABC News. Během téměř tříhodinového setkání se Biden přímo ohradil proti „nátlakovým a stále agresivnějším akcím“ Číny vůči Tchaj-wanu a diskutoval o Ukrajině a dalších otázkách. Si Ťin-pching zdůraznil, že „tchajwanská otázka je jádrem základních zájmů Číny, základním kamenem politického základu čínsko-amerických vztahů a první červenou linií, která nesmí být v čínsko-amerických vztazích překročena“.

zdroj: CBS News, ABC News