Jihoafrické ministerstvo zahraničí předvolalo velvyslance USA kvůli obvinění, že země poskytla zbraně a munici Rusku

Přidat na Seznam.cz

Mezi USA a Jihoafrickou republikou se schyluje k slovní válce poté, co americký velvyslanec v zemi prohlásil, že „vsadí svůj život“ na americkou zpravodajskou službu, že jihoafrické zbraně byly naloženy na ruské plavidlo, které zakotvilo na námořní základně v Kapském Městě.

Jihoafrická vláda odpověděla, že i když bude záležitost vyšetřovat, poznámky amerického velvyslance podkopaly vztah mezi těmito dvěma národy. Jihoafrická republika si v pátek předvolala amerického velvyslance Reubena Brigetyho uprostřed diplomatických sporů, které uvrhly vztahy mezi oběma spřátelenými národy na nejnižší úroveň za poslední roky.

Po schůzce Jihoafrická republika vydala prohlášení, v němž uvedla, že velvyslanec Brigety „přiznal, že překročil hranici a bezvýhradně se omluvil vládě a lidu Jižní Afriky“, píše deník VOA News.

Brigety ve čtvrtek neobyčejně ostře vystoupil v jihoafrických médiích, v nichž řekl, že USA zpozorovaly nakládání jihoafrických zbraní na ruské plavidlo. „Vyzbrojení Ruska ze strany Jižní Afriky je zásadně nepřijatelné,“ řekl. „Jsme přesvědčeni, že na to plavidlo byly naloženy zbraně, a vsadil bych svůj život na přesnost tohoto tvrzení.“

V souvislosti s diplomatickou roztržkou bude jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor hovořit také s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem, uvedlo jihoafrické ministerstvo pro mezinárodní vztahy a spolupráci v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

Po Brigetyho vyjádření jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa potvrdil, že probíhá vyšetřování návštěvy ruské nákladní lodi. Uvedl, že toto vyšetřování začalo ještě předtím, než Brigety zveřejnil své obvinění, a že při něm budou použity veškeré důkazy, které mají k dispozici zpravodajské služby USA ohledně údajného vyzbrojování. Jeho úřad v prohlášení uvedl, že v současné době „neexistují žádné důkazy“, že zbraně byly na loď naloženy v Jihoafrické republice, uvádí deník The Guardian.

Postoj Jihoafrické republiky k válce na Ukrajině znepokojuje USA a další západní země od chvíle, kdy se loni zdržela hlasování v OSN odsuzujícího ruskou invazi. Jihoafrická republika prohlásila, že k válce zaujme neutrální postoj, ale podle kritiků se fakticky postavila na stranu Moskvy poté, co v lednu hostila na jednání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a v únoru umožnila ruským a čínským válečným lodím využívat své vody ke společným námořním cvičením u svého východního pobřeží.

zdroj: The Guardian, VOA News