Jedna z nejaktivnějších sopek na světě začala znovu chrlit lávu

Přidat na Seznam.cz

HavajKilauea, jedna z nejaktivnějších sopek na světě, začala v neděli po dvouměsíční pauze vybuchovat. V národním parku na ostrově Big Island se objevila žhavá láva, informoval sever CBSnews.

Havajská observatoř uvedla, že plyny uvolněné erupcí způsobí sopečný smog po větru od sopky Kilauea. Lidé žijící v blízkosti parku by se měli snažit vyhnout sopečným částicím vyvrženým erupcí do ovzduší, uvedla observatoř.

„V tuto chvíli se láva na Kilauea omezuje na vrchol a nepředstavuje lávovou hrozbu pro obce,“ napsala havajská agentura pro krizové řízení na sociálních sítích. „Při erupcích se však uvolňují sopečné částice a plyny, které mohou vystaveným lidem způsobit dýchací potíže,“ citoval agenturu server Independent.

Stupeň výstrahy sopky byl zvýšen na výstražný a barevný kód pro letectví přešel na červenou, protože vědci vyhodnocují erupci a související nebezpečí. Agentura pro krizové řízení uvedla, že láva neohrožuje veřejnost. Zda omezí letecký provoz, není v tuto chvíli jasné.

V červnu erupce sopky Kilauea trvala několik týdnů, během nichž se objevily fontány červené lávy, aniž by ohrožovaly jakoukoli obec nebo stavbu. Davy lidí se hrnuly do Havajského národního parku sopek na ostrově Big Island, který nabízel bezpečný výhled na lávu.

Kilauea, druhá největší havajská sopka, vybuchovala od září 2021 až do loňského prosince. Erupce sopky Kilauea v roce 2018 zničily více než 700 domů.

Zdroje: CBS News, Independent