Je pandemie koronaviru skutečně již za námi? Některá data to zatím nepotvrzují

Přidat na Seznam.cz

Mediálním světem hýbe poslední rok a půl zejména invaze ruské armády na Ukrajině, přesto bychom neměli zapomínat ani na pandemii koronaviru, která tak trochu zmizela z titulních stránek novin a internetových portálů. Vypadá to, že jsme se podle nejnovější zprávy Českého statistického úřadu tohoto problému zbavili, ještě však podle řady odborníků nemáme úplně vyhráno.

Ředitel české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) pan Srdan Matić například ještě na jaře letošního roku prohlásil, že pandemie jen tak úplně neskončí a že rozvolňování je často motivováno spíše ekonomickými důvody než zájmem o zdraví široké veřejnosti. Sama WHO ovšem již před dvěma měsíci odvolala globální stav zdravotní nouze, šlo však spíše jen o symbolickou tečku za touto pandemií.

Některá data totiž ukazují, že ve světě, kde koronavirus usmrtil za tři roky necelých sedm milionů pacientů, stále bují nová ohniska nákazy, a z globálního hlediska jde v současnosti stále o miliony nemocných.

V České republice to sice vypadá podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), že jsme z nejhoršího venku, ovšem podle tuzemských dat by se i nadále měli mít na pozoru zejména muži.

V roce 2022 zemřelo v Česku dle ČSÚ celkem 120 219 obyvatel, což bylo nejméně za období výskytu epidemie covid-19. Nižší počet zemřelých oproti předchozím dvěma „covidovým“ rokům souvisel s poklesem úmrtnosti na covid-19. 

Na první tři místa nejčetnějších příčin smrti se vrátila onemocnění z předcovidového období, a to ischemická chronická choroba srdeční s 16,4 tisíci úmrtími (13,7 %), srdeční selhání se 7,3 tisíci (6,1 %) a cévní nemoci mozku s 6,9 tisíci (5,7 %). Onemocnění covid-19 se posunulo až na čtvrté místo a zapříčinilo 6,0 tisíce úmrtí (5,0 %). Ve srovnání s rokem 2021 se situace proměnila i na pátém místě, kam se posunuly zhoubné novotvary průdušky, průdušnice a plíce (4,9 tisíce úmrtí) stejně jako v letech 2019 a 2020. 

Pořadí nejčetnějších příčin úmrtí však bylo pro muže a ženy již od druhého místa odlišné. U mužů hrál dle statistik ČSÚ ještě vloni covid-19 stále významnou roli, protože se stal po chronické ischemické chorobě srdeční jejich druhou nejčastější příčinou smrti. Jeho důsledkem zemřelo téměř 3,3 tisíce mužů, oproti tomu u žen byl až šestou nejčetnější příčinou s necelými 2,8 tisíci úmrtí.

Možná nejhorší, co zůstane časem po pandemii, je to, že rozdělila společnost například v názoru na potřebu očkování. Řada lidí se totiž dodnes potýká s potížemi po očkování proti koronaviru SARS-CoV-2.

Tehdejší vláda, ale i zástupci lékařských kapacit, bohužel v roce 2020 zcela podcenili, jak moc se budou lidé pandemie bát a přijímat jednotlivá omezení, ale také to že ji budou využívat k šíření různých dezinformací nebo že některé sociální skupiny nebudou chtít vzniklou situaci vůbec pochopit a chovat se zodpovědně.

Zdroj: Český statistický úřad, WHO