Jak Rusko získává nové spojence? Organizuje krvavé převraty v Africe
Při převratu ve státu Burkina Faso mávali mladí lidé v ulicích hlavního města ruskými vlajkami. Je možné, že Wagnerova skupina přímo pomáhá převratům. Oslabuje tak vztahy Západu a Afriky a zároveň získává nové spojence pro Rusko, uvedl server BBC.
Jevgenij Prigožin, oligarcha blízký Putinovi a velitel Wagnerovy skupiny, stínové žoldácké organizace, poblahopřál mladému vůdci a označil ho za „skutečně důstojného a odvážného syna své vlasti.“
„Obyvatelé Burkiny Faso byli příliš dlouho pod botou kolonialismu, který způsobil místnímu obyvatelstvu mnoho utrpení,“ říká Prigožin. Přímou odpovědnost však nepřiznal.
„Naši lidé pomohli novému vůdci Burkiny Faso,“ řekl Sergej Markov, bývalý poradce Kremlu. „Další africká země přejde od spolupráce s Francií ke spojenectví s Ruskem.“
Prodloužená ruka Ruska
Podle serveru CNN Prima News mohla Wagnerova skupina sehrát významnou roli při převratu v Burkině Faso. Nyní válčí na Ukrajině, nicméně léta předtím působila v Africe.
Podle odborníků Wagnerova skupina nefungovala jako obyčejné žoldnéřské společenstvo, které prodává své služby tomu, kdo zaplatí nejvíc. Byla to vojenská síla složená z vojáků mnoha národností, která prosazovala zájmy Ruska. Samozřejmě násilnou formou.
Burkina Faso by nebyla první
Wagnerova skupina údajně operovala i na území Mali, což je stát, který s Burkinou Faso sousedí. Tam už více než dva roky vládne vojenská junta pod velením plukovníka Assimiho Goïty, která se k moci dostala díky ruské pomoci, uvedl server BBC.
Žoldáci se účastnili také konfliktu ve Středoafrické republice (SAR). Příslušníci Wagnerovy skupiny jsou obviňováni z porušování lidských práv, včetně masového vraždění, mučení a znásilňování, uvedl server BBC v první polovině tohoto roku.
„Při předchozích převratech se Rusko snažilo vystupovat jako někdo, kdo náhodně těží ze změn režimů,“ řekl geopolitický analytik a autor knihy „Rusko v Africe“ dokror Samuel Ramani.
„Tentokrát je Rusko v podpoře převratu mnohem aktivnější, což vede ke spekulacím, zda to Rusko celé řídilo.“ To ukazuje na Wagnerovu skupinu vedenou Prigožinem, ačkoli Rusko důrazně popírá, že by žoldnéři měli jakékoli spojení se státem a neexistují žádné důkazy o přímém ruském zapojení.
Chlad mezi Afrikou a Západem
USA každoročně pořádá velké protiteroristické cvičení pro země západní Afriky – letos se však Mali i Burkina Faso operace Flintlock nezúčastnily, uvedl server BBC.
„Myslím, že Burkina Faso může padnout do stejné pasti, do které se dostalo Mali,“ říká dokror Ramani a poznamenává, že junta v Mali byla vůči Evropanům a Američanům velmi nepřátelská hned od svého nástupu k moci v roce 2020. „Jakmile se Rusové vetřou dovnitř, tak už je nic nedostane ven. Totéž se stalo ve Středoafrické republice (SAR).“
„Nyní je Mali zcela závislé na Rusku,“ dodává analytik.
Zdroje: CNN Prima News, BBC