Izraelský vojenský expert uvedl, proč Ukrajinci posílají útočné drony na Moskvu

Přidat na Seznam.cz

Za poslední týden se Moskva nejméně čtyřikrát ocitla pod útokem ukrajinských dronů. Jeden z cílů byl dokonce zasažen dvakrát, jak jsme psali dříve v tomto článku. Izraelský vojenský komentátor David Sharp v rozhovoru pro agenturu Unian odhalil, k čemu takové útoky vlastně jsou.

Nedošlo k žádným ztrátám na životech a v porovnání s poškozením, které Rusové působí na Ukrajině, jsou ztráty na majetku směšné. A to je účel. Podle Sharpa jsou tyto útoky na Moskvu pouze mediální a kosmetické.

K tomu, aby došlo k opravdu ničivým škodám, by totiž muselo jít o drony vyzbrojené výkonnými hlavicemi, poznamenal analytik. Podstatou těchto útoků tedy není to, aby ničily majetek nebo braly lidské životy.

Nejsou nikde v bezpečí

Podle něj byl opakovaný útok na Moskvu navržen tak, aby veřejně zdiskreditoval Ministerstvo obrany Ruska. To dříve učinilo prohlášení, že dovede bezpilotní letouny zmást a zneškodnit pomocí radioelektronického boje. Sharp tvrzení Rusů označil za absurdní.

Má jít o ukázku, že ruský státní aparát není schopen zabránit Ukrajincům, aby dostala válku na jejich území. A nejen to, Ukrajinci jsou schopní zasáhnout cíle hluboko v Rusku, a to s obrovskou přesností. Navíc to přímo vyvrací tvrzení ruských úřadů o jejich údajných zázračných radioelektronických metodách, které by – kdyby existovaly – měly takovým útokům zabránit. Což se jim očividně nedaří, protože s tím, jak obrovská je Moskva, je pravděpodobnost, že by dva různé sestřelené drony spadly na stejnou budovu, opravdu nízká.

Z kořisti se stal lovec

Bonusem také určitě je to, že podobné útoky nabourají pocit bezpečí ruských občanů a tím pádem i jejich víru v ruský státní aparát.

Odpovědnost za tyto útoky přiznal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prohlásil, že jde o přirozený a spravedlivý vývoj, že se válka dostane i na území státu, který celý konflikt začal.

Zdroje: Unian, Pravda24, Volodymyr Zelenskyj