Izraelský ministr uvedl, že Izrael vymaže Írán z povrchu Země, pokud zaútočí. „Ajatolláhové v Íránu nebudou v noci klidně spát.“

Přidat na Seznam.cz

Izrael – Nir Barkat varoval, že nepřátelé nebudou mít klidné spaní, pokud bude jeho země napadena z jiných front. Izraelský ministr hospodářství Nir Barkat v neděli prohlásil, že izraelské síly zlikvidují Hizballáh a zaměří se na Írán, pokud palestinští bojovníci otevřou severní frontu.

„Plánem Íránu je zaútočit na Izrael na všech frontách. Pokud zjistíme, že mají v úmyslu zaútočit na Izrael, nebudeme se mstít jen na těchto frontách, ale půjdeme k hlavě hada, kterou je Írán,“ řekl Barkat v rozhovoru. Dodal, že „ajatolláhové v Íránu nebudou v noci klidně spát“, pokud proti Izraeli zakročí.

Barkat varoval, že Libanon a propalestinská militantní skupina Hizballáh „zaplatí vysokou cenu, podobnou té, kterou zaplatí Hamás,“uvádí deník Times of Israel.

„Izrael má pro své nepřátele velmi jasný vzkaz. Říkáme jim: podívejte se, co se děje v Gaze – pokud na nás zaútočíte, dostane se vám stejného zacházení. Vymažeme vás z povrchu zemského,“ řekl ministr.

Toto prohlášení přišlo poté, co íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian v pondělí prohlásil, že bezpečnostní situace Izraele se může velmi rychle zhoršit. „Pokud nebudou válečné zločiny proti Palestincům okamžitě zastaveny, otevřou se další vícenásobné fronty a to je nevyhnutelné,“ řekl.

Íránský diplomat později zdvojnásobil varování USA a Izraele, že pokud nepřestanou špatně zacházet s Palestinci, „je kdykoli možné cokoli a region se vymkne kontrole“. Amir-Abdollahian dodal, že další eskalace by měla „dalekosáhlé důsledky“.

Izraelské obranné síly a Hizballáh si od vypuknutí bojů mezi izraelskými silami a Hamásem na začátku tohoto měsíce opakovaně vyměňují palbu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že pokud se Hizballáh oficiálně zapojí do války proti židovskému státu, utrpí „bezprecedentní zkázu“.

Izraelská armáda v minulosti podnikla několik rozsáhlých vpádů do Libanonu, aby bojovala proti tamním ozbrojencům. Poslední invaze se uskutečnila v roce 2006, uvádí deník The Press United.

Dne 7. října Hamás a spřátelené palestinské skupiny zaútočily na několik izraelských osad, což Izrael přimělo k zahájení leteckých útoků na pásmo Gazy. Podle představitelů obou stran bylo zabito více než 1 400 Izraelců a přes 4 300 Palestinců.

zdroj: The Press United, Times of Israel