Izrael označil žalobu u Mezinárodního soudního dvora za genocidu za neopodstatněnou

Přidat na Seznam.cz

Při slyšení před Mezinárodním soudním dvorem Izrael důrazně odmítl obvinění z genocidy ve válce v Gaze a vyzval k zamítnutí žaloby. Obvinění vznesená Jihoafrickou republikou jsou neopodstatněná, uvedl Tal Becker, právní poradce izraelského ministerstva zahraničí v Haagu. „Izrael je ve válce s Hamásem, ale ne s palestinským lidem.“

Za doprovodu demonstrací stovek příznivců Izraele a Palestinců skončilo jednání v rámci řízení před nejvyšším soudem OSN. Jihoafrická republika podala stížnost obviňující Izrael z porušení Úmluvy o genocidě. Soudci budou nejprve jednat o naléhavé žádosti Jihoafrické republiky o nařízení ukončení vojenské akce. Izrael tuto žádost zamítl. Tím by země přišla o své právo na sebeobranu.

Soud chce rozhodnout co nejrychleji, jak oznámila předsedkyně soudu Joan Donoghueová. Rozhodnutí se očekává do 6. února. Poté se soudci znovu sejdou, uvádí deník Spiegel.

Izrael zdůvodnil útoky jako sebeobranu po útoku Hamásu. Becker popsal masakry, při nichž bylo v pásmu Gazy zabito přibližně 1140 lidí a 250 dalších bylo zajato jako rukojmí. „Izrael nechce zničit lid, chce chránit lid, svůj vlastní,“ řekl právní poradce. Právní zástupci činili Hamás odpovědným za oběti a utrpení civilního obyvatelstva. „Hamás systematicky a protiprávně usazuje svou vojenskou infrastrukturu ve školách, mešitách, nemocnicích a dalších kritických místech. Jedná se o plánovaný, ohavný způsob vedení války,“ uvedl Becker.

Je to poprvé, co byl Izrael obviněn z genocidy před nejvyšším soudem OSN. Jihoafrická republika i Izrael podepsaly Úmluvu o genocidě, čímž se zavázaly nejen nepáchat genocidu, ale také jí předcházet. Podle Jihoafrické republiky je cílem izraelské vojenské síly zničit životy Palestinců.

Genocidu je však obtížné prokázat. Musí být prokázáno, že skutečným záměrem státu je genocida. Jihoafrická republika jako důkaz uvedla citáty izraelských ministrů, kteří se vyslovili pro likvidaci pásma Gazy. Právní zástupci Izraele však obvinění odmítají: „země varováním před útoky a humanitární pomocí dokazuje, že chce chránit civilisty,“ uvádí izraelská strana, jak píše deník Sky News.

Rozhodnutí soudu OSN jsou závazná. Ačkoli nemá žádné prostředky k jejich prosazení, rozhodnutí by mohlo poškodit pověst Izraele a dále zvýšit mezinárodní tlak. Hlavní řízení ve věci obvinění z genocidy by se mohlo protáhnout na několik let.

zdroj: Spiegel, Sky News