Izrael bude „litovat tohoto zločinu“, říká nejvyšší íránský vůdce k útoku Izraele na íránský konzulát

Přidat na Seznam.cz

Írán – Írán slíbil, že odpoví na pondělní izraelský útok, který zničil budovu íránského konzulátu v syrském hlavním městě Damašku. Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že Izrael bude „tohoto zločinu litovat“, zatímco íránský prezident Ebrahím Raisí zdůraznil, že útok „nezůstane bez odpovědi“. Íránská státní televize uvedla, že bylo zabito sedm příslušníků Revolučních gard, včetně dvou generálů, a šest Syřanů.

Izrael přiznal, že v posledních letech provedl stovky úderů na cíle v Sýrii, které jsou podle něj napojeny na Írán a spřátelené ozbrojené skupiny, jež jsou vyzbrojeny, financovány a cvičeny íránskými Revolučními gardami. Údery byly údajně zintenzivněny od začátku války v Gaze v říjnu loňského roku v reakci na přeshraniční útoky na severní Izrael ze strany Hizballáhu a dalších Íránem podporovaných skupin v Libanonu a Sýrii.

Írán se během konfliktu dosud vyhýbal přímé konfrontaci s Izraelem, ale pondělní útok je považován za vážnou eskalaci. V úterý íránský prezident prohlásil, že velitelé Revolučních gard byli v Sýrii „jako hlavní poradci při obraně svatyně“ – zjevná narážka na uctívané místo na předměstí Damašku, kde se údajně nachází hrobka Sajjidy Zajnab, dcery prvního šíitského muslimského imáma, uvádí BBC.

Později íránský nejvyšší vůdce rovněž přislíbil pomstu za smrt Revolučních gard, kterou označil za „těžkou ztrátu“ pro svou zemi.

Syrské ministerstvo obrany uvedlo, že izraelská letadla v pondělí odpoledne z okupovaných Golanských výšin odpálila rakety na budovu íránského konzulátu, která se nachází vedle íránského velvyslanectví na dálnici v západní části Damašku Mezzeh. Ministerstvo dodalo, že celá budova byla zničena a „všichni uvnitř byli zabiti a zraněni“, aniž by uvedlo další podrobnosti.

Minulý týden při podezřelých izraelských úderech na Damašek a město Aleppo na severu země údajně zahynulo 53 lidí, včetně 38 syrských vojáků a sedmi členů Íránem podporované libanonské ozbrojené skupiny Hizballáh, uvádí CNN.

zdroj: BBC, CNN