Italský kabinet schválil nová opatření k potlačení migrace. Meloniová by chtěla námořní blokádu

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Italská vláda v pondělí schválila nová opatření k potlačení migrace poté, co jižní ostrov Lampedusa opět zaplavila vlna imigrantů, kteří se vydali na cestu z Tuniska. Otázka migrace se v Evropě vrátila do centra pozornosti, když se začalo mluvit o námořní blokádě.

Opatření schválená kabinetem se zaměřila na migranty, kteří nemají nárok na azyl a mají být vráceni do svých domovských zemí. Vláda prodloužila dobu, po kterou mohou být tito lidé zadržováni, na maximální dobu 18 měsíců, která je v EU stanovena. Italská vláda také plánuje zvýšit počet detenčních center pro jejich zadržení, protože kapacita byla vždy nedostatečná a mnoho z těch, kteří mají být vráceni domů, se podařilo zamířit dále na sever, uvádí deník ABC News.

Premiérka Giorgia Meloniová oznámila „mimořádná opatření“ poté, co Lampedusu minulý týden zaplavila vlna téměř sedmi tisíc migrantů za den, což je více než počet obyvatel ostrova. Itálie je pomalu vykládala trajekty na Sicílii a do dalších přístavů, ale příchod migrantů opět rozdmýchal napětí na ostrově, zejména před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce.

V rámci domácího a unijního politického boje Meloniová oživila výzvy k námořní blokádě severní Afriky, která by zabránila pašerákům lidí vplouvání na Středozemní moře. Meloniová byla v červnu v Tunisu u podpisu dohody předsedy Evropské komise s tuniskou vládou, která se zavázala k hospodářské pomoci výměnou za pomoc při prevenci odjezdů.

Meloniová v neděli navštívila Lampedusu společně s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou, která zaujala tvrdý postoj, jenž byl povzbuzován příznivci Meloniové.

„O tom, kdo a za jakých okolností přijde do Evropské unie, rozhodneme my. Ne převaděči,“ řekla von der Leyenová, když představila plán, který zahrnoval příslib podpory, aby se zabránilo odjezdům pašeráckých lodí.

Plán počítá s možným ujednáním mezi Tuniskem a agenturou Frontex, pohraničními silami EU, které v současné době pomáhají při pátracích a záchranných operacích ve Středomoří, a koordinační pracovní skupinou v rámci Europolu, uvádí deník Inquirer.

zdroj: ABC News, Inquirer