Islamisté plánovali útok na rakouský pochod LGBTQ+ Pride. Dva z nich byly ještě děti

Přidat na Seznam.cz

Rakousko – Podle policie byli v Rakousku zatčeni tři podezřelí islamisté kvůli údajnému plánování útoku na každoroční pochod LGBTQ+ Pride. Útok na průvodu Vienna Pride byl tak zmařen, uvedla rakouská policie

Průvod, který se v sobotu konal v hlavním městě Vídni, přilákal více než 300 000 lidí. Rakouské bezpečnostní služby uvedly, že zatčení byli mladí muži ve věku 14, 17 a 20 let, píše BBC.

Nezveřejnili žádné podrobnosti, ale dodali, že zbraně, včetně nožů, sekery a vzduchových zbraní, byly zabaveny. Šéf rakouské domácí rozvědky Omar Haijawi-Pirchner odhalil zatčení na nedělní tiskové konferenci.

Řekl, že policie počkala s odhalením podrobností o plánovaném útoku až po přehlídce, aby zajistila, že účastníci nebudou cítit úzkost. „To je v konečném důsledku cílem terorismu, vyvolat ve veřejnosti úzkost a strach. Naším úkolem je také nedopustit, aby se to stalo.“

Haijawi-Pirchner uvedl, že muži byli rakouští státní příslušníci a že jeden z nich je již policii znám kvůli dalším obviněním z terorismu.

Rakouské úřady si byly vědomy toho, že takzvaný Islámský stát nabádá k dalším útokům. V Evropě se znovu objevují výzvy k provedení útoků.

Poslední útok IS v Rakousku se odehrál v listopadu 2020, kdy střelec zahájil palbu v oblíbené oblasti nočního života ve Vídni, zabil čtyři lidi a 23 dalších zranil.

Vyšetřování ředitelství pro ochranu státu a zpravodajské služby zjistilo, že útok na přehlídku plánovalo více osob, uvádí se v prohlášení rakouského ministerstva vnitra. Podezřelí byli následně vypátráni a zadrženi v rámci koordinovaného útoku, uvádí CNN.

zdroj: CNN, BBC