Irsko, Norsko a Španělsko příští týden uznají palestinský stát

Přidat na Seznam.cz

Irsko, Španělsko a Norsko oznámily, že 28. května oficiálně uznají palestinský stát, což vyvolalo okamžitou reakci Izraele, který odvolal své velvyslance z Dublinu a Osla. Irská, španělská a norská vláda učinily ve středu ráno dlouho očekávaná koordinovaná oznámení, jejichž cílem je podle nich podpořit dvoustátní řešení a posílit mír na Blízkém východě.

„Palestinu uznáme z mnoha důvodů a můžeme to shrnout do tří slov – mír, spravedlnost a důslednost,“ řekl španělský premiér Pedro Sánchez v madridském parlamentu a vysloužil si potlesk. „Musíme zajistit, aby bylo respektováno řešení dvou států, a musí existovat vzájemné záruky bezpečnosti,“ uvádí deník TheGuardian.

Irský premiér Simon Harris prohlásil, že Palestina má legitimní právo na státnost. „Je to prohlášení jednoznačné podpory dvoustátnímu řešení, jediné věrohodné cestě k míru a bezpečnosti pro Izrael, Palestinu a jejich národy,“ řekl na tiskové konferenci v Dublinu. „Jsem přesvědčen, že se k tomuto důležitému kroku v příštích týdnech připojí další země.“

Norský premiér Jonas Gahr Støre v Oslu prohlásil, že mír na Blízkém východě není možný bez uznání a že Norsko bude Palestinu považovat za nezávislý stát „se všemi právy a povinnostmi, které z toho vyplývají“.

Izrael zahájil rychlou diplomatickou protiofenzívu ve snaze odradit další evropské země, jako je Slovinsko a Malta, které signalizovaly ochotu uznat Palestinu. Uznání by ztížilo snahy o návrat rukojmích zadržovaných v Gaze a snížilo pravděpodobnost příměří tím, že „odměňuje džihádisty z Hamásu a Íránu“, řekl Katz. Pohrozil také odvoláním izraelského velvyslance ve Španělsku.

Izraelské ministerstvo zahraničí v úterý varovalo Irsko, že riskuje, že se stane „pěšákem v rukou Hamásu“, a že tím podnítí „další terorismus, nestabilitu v regionu a ohrozí jakékoli vyhlídky na mír“, uvádí BBC.

Členové EU Irsko, Španělsko, Slovinsko a Malta v minulých týdnech naznačily, že plánují učinit prohlášení o uznání, a argumentovaly tím, že pro trvalý mír v regionu je nezbytné dvoustátní řešení. Od roku 1988 uznalo palestinskou státnost 139 ze 193 členských států OSN. Irská vláda již dříve uvedla, že uznání by doplnilo mírové úsilí a podpořilo dvoustátní řešení.

zdroj: BBC, Theguardian