Investovali do podvodných akcií ČEZu a přišli o statisíce. 85letého muže nalákala fotografie s prezidentem republiky

Přidat na Seznam.cz

Opavští policisté řeší další případy podvodů, kterými se to v poslední době jen hemží. Oba případy se týkají investování akcií do společnosti ČEZ, uvádí Policie České republiky.

62letou ženu lákala reklama na investici spojenou se společností ČEZ. Proto zavolala na uvedené telefonní číslo, kde jí sdělili heslo, které měla uvést při dalším hovoru. Poškozená obdržela také několik emailů, kde ji informovali o tom, aby si nainstalovala mobilní aplikaci WhatsApp a také aplikaci AnyDesk do počítače. To vše žena splnila a přihlásila se do svého internetového bankovnictví. Měla v plánu investovat 200 tisíc korun a tak provedla potřebnou transakci, kterou potvrdila. Nemilé bylo poté zjištění, že si na její jméno někdo zřídil kreditní kartu a odčerpal jí 90 tisíc korun. Kromě toho si neznámý pachatel sjednal dva úvěry ve výši okolo 500 tisíc korun.

Ve druhém obdobném případu si 85letý senior všiml reklamy související s investicí do akcií ČEZu. Na obrázku byl kromě fotky ředitele společnosti i současný prezident České republiky, což muže oslovilo. Neprodleně vyplnil své osobní údaje a čekal na telefonický kontakt. Ozval se mu finanční poradce, který mu radil investování pouze malé finanční částky 2500 korun. Po nainstalování aplikace k investování sdělil svůj IBAN, číslo platební karty včetně data platnosti a CVV kódu. Muž vše poskytl a „pracovníkem energetické společnosti“ mu bylo řečeno, aby v příštích dvou hodinách nenavštěvoval své internetové bankovnictví kvůli možnému přerušení procesu. Ještě týž den muže kontaktoval pracovník jeho banky, který se jej zeptal, zda prováděl nějaké transakce. Z účtu mu totiž byl staženy částky okolo 150 tisíc korun.

V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení ze spáchání trestného činu podvodu. V případě prokázání pachatelům hrozí trest odnětí svobody v délce až 5 let.

Policie znovu apeluje na všechny občany, aby si ověřili věrohodnost investičního poradce a za žádných okolností nepovolovali vzdálený přístup ke svému počítači, ani si neinstalovali žádné podezřelé aplikace. Je třeba být ostražitý, cílem podvodného jednání se může stát kdokoli z nás.

Zdroj: Policie České republiky