Intenzivní vlna veder pokračuje s rekordními teplotami. Podle předpovědí mohou teploty přesáhnout 48 °C

Přidat na Seznam.cz

Spalující vysoké teploty budou v celé Evropě pokračovat příští týden a dosáhnou rekordních úrovní 48 °C nebo více, protože intenzivní vlna veder nevykazuje žádné výrazné známky polevování.

Španělsko, Itálie, Řecko a Turecko se v důsledku anticyklonového systému přezdívaného Cerberus po mnohohlavém psovi, který v řecké mytologii střeží podsvětí, celé dny potýkaly s vedrem přes 40 °C.

Extrémní počasí vedlo k četným varováním v Itálii, uzavření významných turistických destinací, jako je Akropole v Řecku, a lesním požárům, které se ve Španělsku vymkly kontrole.

Nyní prognostici říkají, že nový meteorologický systém – nazvaný Charon po převozníkovi, který převážel duše do podsvětí – má zasáhnout, přičemž se očekává, že teploty budou odpovídat nebo dokonce překonávat rekordy, uvádí deník iNews.

„Musíme se připravit na silnou bouři z veder, která den za dnem pokryje celou zemi,“ varovala v neděli italská meteorologická zpravodajská služba Meteo.it. „Na některých místech budou překonány staré tepelné rekordy.“

Někteří prognostici uvedli, že se očekává, že epicentrem tohoto nového období extrémního počasí bude ostrov Sardinie. Vlna veder se ale nevyhne ani Africe, Asii a USA.

„Teploty dosáhnou vrcholu mezi 19. a 23. červencem – nejen v Itálii, ale také v Řecku, Turecku a na Balkáně. Během těchto dnů může být v těchto oblastech překonáno několik místních teplotních rekordů,“ řekl italský meteorolog a odborník na klima Giulio Betti.

Na italském ostrově Sardinie se podle místních médií předpovídají teploty až 48 °C, těsně před současným evropským rekordem 48,8 °C v Syrakusách na Sicílii v srpnu 2021.

Vlny veder v jižní Evropě budou příští týden pokračovat, ale ve Španělsku a Portugalsku bude pravděpodobně o něco méně horko, zatímco v Řecku se bude oteplovat.

Italské úřady vydaly v neděli varování před horkým počasím pro 16 měst, včetně hlavního města Říma, toskánského města Florencie a Palerma na Sicílii. a Bari na jihovýchodě. Italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci řekl, že úřady bedlivě sledují Řím a vyzval lidi, aby byli opatrní.

Na španělském ostrově La Palma muselo být ze svých domovů evakuováno nejméně 4000 lidí, protože lesní požáry se vymkly kontrole. Více než 11 000 akrů půdy bylo údajně zničeno požárem, který vypukl v sobotu v ranních hodinách a přehnal se přes Kanárské ostrovy.

Nejméně 12 domů bylo zničeno, řekl Fernando Clavijo, prezident Kanárských ostrovů. Španělsko nasadilo 150 svých hasičů, aby pomohli v boji s plameny. V řecké metropoli Aténách úřady kvůli extrémnímu horku uzavřely pro návštěvníky památník Akropole.

Podle klimatologů dostane Evropa tento víkend určitou úlevu od tlaku, který přetrvává nad východním Středozemím, před možnou druhou vlnou příští týden, uvádí Sky News.

zdroj: iNews, Sky News