Indonéská sopka Marapi vybuchla, popel šel do výšky tří kilometrů. Na sopce uvízlo několik horozelců

Přidat na Seznam.cz

Indonésie – Indonéská hora Marapi v provincii Západní Sumatra v neděli vybuchla a vyvrhla do vzduchu bílé a šedé chuchvalce popela ve výšce více než 3 000 metrů a poslala mračna horkého popela několik kilometrů daleko.

Nebyly bezprostředně hlášeny žádné oběti. Dvě trasy pro horolezce byly po erupci uzavřeny a vesničanům žijícím na svazích hory bylo doporučeno, aby se kvůli možnému výronu lávy zdržovali 3 km od ústí kráteru, uvádí deník The Star.

Na cestu na horu vysokou téměř 2 900 metrů se v sobotu vydalo asi 70 horolezců, kteří uvízli. Zatím se podařilo evakuovat 28 z nich a zbytek stále čeká na záchranu, uvedl Dian Indriati, úřadující šéf agentury pro ochranu přírody Severní Sumatry. Horolezci byli evakuováni do přístřešku, s obličeji a vlasy potřísněnými sopečným prachem a deštěm.

Několik vesnic bylo zasypáno padajícím popelem, který v mnoha oblastech zakrýval slunce. Úřady podle něj rozdávaly masky a vyzývaly obyvatele, aby nosili brýle a chránili se tak před sopečným popelem.

Na svazích Marapi žije asi 1 400 lidí v Rubai a Gobah Cumantiang, nejbližších vesnicích vzdálených asi 5 až 6 kilometrů od vrcholu.

Stupeň pohotovosti sopky Marapi byl udržován na třetím nejvyšším ze čtyř stupňů, a potvrdil, že úřady sopku pečlivě sledují poté, co senzory v posledních týdnech zaznamenaly rostoucí aktivitu, uvádí deník ABC News.

Sopka Marapi je aktivní od ledna, kdy rovněž vybuchla, aniž by si vyžádala oběti. Patří mezi více než 120 aktivních sopek v Indonésii, která je náchylná k seismickým otřesům kvůli své poloze na tichomořském „ohnivém kruhu“, což je oblouk sopek a zlomových linií obklopujících tichomořskou pánev.

zdroj: The Star, ABC News