Indonésie buduje nové hlavní město. Bude to stát přes 32 miliard dolarů

Přidat na Seznam.cz

Největší země jihovýchodní Asie oficiálně vyhlásí město s názvem Nusantara za své nové hlavní město v první polovině roku 2024, řekl šéf nusantarského úřadu Bambang Susantono během návštěvy místa v Kalimantanu na východním Borneu.

Nusantara je projekt prezidenta Joko Widoda a je představován jako zelené, chytré město o rozloze téměř 260 000 hektarů (642 474 akrů), které nahradí současné přelidněné hlavní město Jakarta na ostrově Jáva, uvádí deník USA News.

Nicméně kvůli ceně 32 miliard dolarů a pandemii covid-19, která oddaluje pokrok, někteří investoři vyjádřili obavy, že se plány mohou změnit poté, co Widodo skončí svém druhém a posledním pětiletém období v roce 2024.

Prezident Widodo se zavázal, že pouze 20 % celkových nákladů na projekt půjde z vládní kapsy a zbytek ze soukromého sektoru, uvádí deník Hindustant Times.

Indonésie usiluje o to, aby do poloviny roku 2024 byly dokončeny hlavní správní budovy hlavního města, včetně prezidentského paláce a klíčových ministerských budov, kam se má příští rok přestěhovat nejméně 16 000 státních zaměstnanců, vojáků a policistů.

Ve středu prezident představil projekt globálním investorům v Singapuru a slíbil publiku, že každá investice bude mít vysokou návratnost. Jokowi příští rok končí své druhé a poslední funkční období. Zatím však nebyla podepsána ani jedna investiční smlouva, protože investoři se obávají o proveditelnost a kontinuitu projektu.

Přestože nebyly podepsány žádné soukromé dohody, bylo zasláno více než 100 dopisů se zájmem od domácích a zahraničních společností z Malajsie, Číny a Spojených států, řekl Agung Wicaksono, zástupce ředitele Nusantara pro financování a investice.

zdroj: USA News, Hindustant Times