Indie vypouští raketu s cílem přistání na Měsíci

Přidat na Seznam.cz

Indie se chystá zahájit potenciálně významnou historickou misi, neboť úspěšné přistání na Měsíci v minulosti uskutečnily pouze Spojené státy, Čína a bývalý Sovětský svaz. Raketa Chandrayaan-3 má odstartovat v pátek odpoledne z vesmírného střediska Satish Dhawan ve Šríharikotě, na ostrově u jihovýchodního pobřeží Indie.

Jde o třetí pokus této mise, předchozí pokus o uskutečnění této mise byl před čtyřmi lety a skončil neúspěchem. Sreedhara Panicker Somanath, šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO), uvedl pro BBC, že pečlivě prostudovali údaje z poslední havárie a provedli simulační cvičení, aby závadu odstranili.

Charakteristika modulu

Přistávací modul s názvem Vikram (podle zakladatele společnosti ISRO) váží asi 1 500 kg a uvnitř nese přibližně 26 kg vážící rover s názvem Pragyaan (sansrktské slovo pro moudrost). Raketa byla postavena s rozpočtem necelých 75 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba za 1,5 miliardy korun.

„Pojízdný rover nese pět přístrojů, které se zaměří na zjišťování fyzikálních vlastností povrchu Měsíce, atmosféry v blízkosti povrchu a tektonické aktivity, aby bylo možné studovat, co se děje pod povrchem. Doufám, že zjistíme něco nového,“ řekl Somanath.

Mise Indie ve vesmíru

Indie vyslala na oběžnou dráhu měsíce první sondu již v roce 2008 a později, v roce 2014, se stala první zemí, která vyslala družici na oběžnou dráhu Marsu. O tři roky později vesmírná agentura vyslala 104 družic v rámci jedné mise. V následujícím roce má program ISRO Gaganyaan záměr umístit na oběžnou dráhu Země třídenní misi s lidskou posádkou, uvádí deník DW.

Zdroje: bbc.com, dw.com, isro.gov.in