Indie a Čína se dohodly, že budou urychleně pracovat na dosažení stažení jednotek na jejich sporné hranici
Indie – Indie a Čína se dohodly, že budou urychleně pracovat na stažení desítek tisíc vojáků rozmístěných podél jejich sporné hranice, která je předmětem dlouhodobého sporu, uvedla indická vláda. Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar se ve čtvrtek setkal se svým čínským protějškem Wang Yi na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie v Laosu, kde zdůraznili potřebu brzkého vyřešení nevyřešených otázek podél sporné linie skutečné kontroly, dlouhé himálajské hranice sdílené oběma asijskými giganty.
Linie odděluje území ovládané Čínou a Indií od Ladaku na západě až po indický stát Arunáčalpradéš na východě, který si Čína nárokuje celý, uvádí abcnews.
Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily v červenci 2020 poté, co při vojenském střetu zahynulo nejméně 20 indických vojáků a čtyři Číňané. Ten přerostl v dlouhodobý střet v drsné hornaté oblasti, kde každá strana rozmístila desítky tisíc vojáků podporovaných dělostřelectvem, tanky a stíhačkami.
Indie i Čína stáhly vojáky z některých oblastí na severním a jižním břehu Pangong Tso, Gogra a údolí Galwan, ale nadále udržují další jednotky v rámci vícenásobného rozmístění.
India and China agree to work urgently to achieve the withdrawal of troops on their disputed border https://t.co/vMmNScuz2u
— The Associated Press (@AP) July 26, 2024
Oba ministři zahraničí se „shodli na tom, že je třeba cílevědomě a naléhavě pracovat na co nejrychlejším dosažení úplného rozchodu“, uvádí se v indickém prohlášení z konce čtvrtka, v němž se dodává, že mír na hranici je nezbytný pro obnovení normálních vztahů mezi oběma zeměmi.
Džajšankar ve svém úvodním projevu uvedl, že otázky na hranicích „vrhají stín“ na vztahy mezi Indií a Čínou již čtyři roky, a to navzdory značnému úsilí obou stran o jejich vyřešení. „Stav hranic se nutně odrazí na stavu našich vztahů,“ uvedl podle prohlášení.
Wang zdůraznil, že zlepšení čínsko-indických vztahů je prospěšné pro obě země i pro ostatní národy, uvedla oficiální čínská tisková agentura Sin-chua. Obě strany se dohodly, že budou spolupracovat na udržení míru v příhraničních oblastech a prosazovat pokrok, uvedla agentura, uvádí aol.
Indie a Čína vedly v roce 1962 válku o své hranice. Linie skutečné kontroly rozděluje spíše oblasti fyzické kontroly než územní nároky. Podle Indie je faktická hranice dlouhá 3 488 kilometrů (2 167 mil), ale Čína tvrdí, že je podstatně kratší.
Vrchní indičtí a čínští armádní velitelé od vojenského střetu absolvovali několik kol jednání, aby projednali stažení vojsk z oblastí napětí.