I jeden Američan v Iráku je příliš mnoho, vzkazuje íránský vůdce Ayatollah Ali Khamenei

Přidat na Seznam.cz

Íránský nejvyšší vůdce Ayatollah Ali Khamenei odsoudil přítomnost americké armády v Iráku během sobotního setkání s iráckým prezidentem Abdulem Latifem Rašídem v Teheránu. Jeho komentáře následují po neohlášené cestě amerického ministra obrany Lloyda Austina do Bagdádu minulý měsíc, kdy Austin prohlásil, že američtí vojáci jsou „připraveni zůstat v Iráku“.

„Přítomnost byť jen jednoho Američana v Iráku je příliš mnoho,“ řekl Khamenei. „Američané nejsou s nikým přátelé a nejsou ani loajální ke svým evropským spojencům,“ řekl , když vyzval Írán a Irák k rozšíření spolupráce, píše CNN.

Irácký prezident Rašíd v prohlášení po schůzce s Chameneím zdůraznil důležitost irácko-íránských vztahů, ale nereagoval na jeho poznámky o přítomnosti Američanů v Iráku.

Írán, který má s Irákem silné vazby, se staví proti americké vojenské přítomnosti na svých hranicích v Iráku a Perském zálivu a tvrdí, že vojenské intervence Západu jsou příčinou nejistoty v regionu. „Hlavní snahou Iráku je prohloubit vztahy s Íránem a vyřešit některé zbývající otázky mezi oběma zeměmi,“ nechal se slyšet Rašíd, jak píše deník Jpost.

Austin, který se v březnu stal nejvyšším představitelem kabinetu, který navštívil Irák od začátku Bidenovy administrativy, řekl, že je v zemi, aby znovu potvrdil strategické partnerství mezi USA a Irákem.

Jeho návštěva se uskutečnila několik dní před 20. výročím americké invaze do Iráku. Napětí mezi Spojenými státy a Íránem roste také kvůli akcím Teheránu v Sýrii.

USA také uvalily sankce na Teherán za poskytnutí útočných dronů Rusku k použití ve válce na Ukrajině.

zdroj: CNN, Jpost