Hrůza v Mariupolu. Psi trhají mrtvoly ležící na ulicích. Rusové chtějí v Azovstalu vybudovat park

Přidat na Seznam.cz

Situace v Mariupolu, který je již několik měsíců okupován, je zoufalá. Lidé nemají přístup ke zdravotním službám, čisté vodě ani potravinám. Podle poradce legitimního starosty města umírá stále více lidí. „Na ulicích leží mrtvoly a nikdo je neodváží. Psi je roztrhali a zbytky jsou roztroušeny po okolí.“ Rusové mezitím chtějí město rozvíjet. Na místě závodu Azovstal plánují vytvořit park.

Petro Andriuščenko, poradce starosty Mariupolu, se na sociálních sítích snaží informovat svět o dění ve válkou nejvíce zničeném městě na Ukrajině. Mariupol, který je již několik měsíců okupován Rusy, čelí humanitární katastrofě. Obyvatelé nemají přístup k pitné vodě, nemají žádné zásoby potravin – mají jen to, co jim dá samozvaná správa, a musí stát několik dní ve frontě, aby něco dostali, potvrzuje také web Healthpolicy-watch. Městská kanalizace nefunguje, riziko vypuknutí cholery přetrvává. Situaci nezlepšují ani těla mrtvých ležící na ulicích.

Rusové v Mariupolu. „Kdo chce, ať mrtvoly pohřbívá.“
Andjuščenko ukázal několik fotografií na Telegramu a napsal: „Na ulicích stále leží těla zabalená v igelitových pytlích. Pytle jsou roztrhány toulavými psy, kteří tahají části těl po okolí. Okupační úřady odmítly pohřby provést. „Kdo to potřebuje, toho pohřběte,“ řekli. Zdá se, že okupanti nevidí zoufalou situaci města. Plánují totiž velké investice.

Bude Mariupol připojen k Rusku?
Ukrajinská vojenská rozvědka o tom informovala na Facebooku. Podle dokumentu Koncepce územního plánu rozvoje města Mariupol mají ruské úřady v úmyslu provést úplnou integraci Mariupolu do samozvané Doněcké lidové republiky s perspektivou jeho pozdějšího začlenění do Ruska. Kreml předpokládá, že počet obyvatel města se do roku 2025 zvýší na 200 000. Prioritou pro nadcházející roky je obnova sociální a dopravní infrastruktury.

Azovstal: v suterénu skládka, nahoře park
Rusové mají speciální plán pro oblast po metalurgickém závodě Azovstal, kde bylo město od března do května tvrdě bráněno. Mezi scénáři, které okupanti zvažují je i zaplnění podzemní části továrny odpadky a vytvoření parku a zemědělské půdy na povrchu, píše ukrajinský web Babel.ua. Další možnost počítá s vytvořením parku a turistických a rekreačních oblastí. V závislosti na zvolené koncepci chtějí Rusové věnovat celému projektu 8 až 42 let. Náklady činí více než 60 miliard rublů, tedy přibližně 23 miliard korun,“ informuje Ukraine Intelligence.

Zdroj: t.me/andriyshTime, Healthpolicy-watch, Babel.ua