Hasiči bojují s požáry na řeckých ostrovech Chios a Kos. Řecký premiér varuje před nebezpečným létem

Přidat na Seznam.cz

Hasiči se v pondělí předháněli v boji s požáry, které vypukly na řeckých ostrovech Chios a Kos v Egejském moři. Řecký premiér varoval před nebezpečným létem a prohlásil, že pomoc veřejnosti je nezbytná pro omezení dopadů požárů.

Záchranné služby vydaly příkaz k evakuaci obyvatel oblasti Metohi na západě ostrova Chios a vyzvaly je, aby se vydali na nedalekou pláž. Dále na jihu v Egejském moři, na ostrově Kos, hasiči uvedli, že 20 hasičů, vrtulník a dobrovolníci bojují s požárem křoví, který vypukl v centru ostrova, píše deník GreekHerald.

K požárům došlo den poté, co se hasičům podařilo zkrotit dva rozsáhlé lesní požáry poblíž Atén, které byly rozdmýchány silným větrem.

Během zasedání vlády premiér Kyriakos Mitsotakis řekl: „Nejtěžší období nás teprve čeká. Očekává se, že léto bude obzvláště nebezpečné z hlediska požárů.“ Dodal: „Máme za sebou mimořádně obtížný červen, pokud jde o povětrnostní podmínky, s vysokou mírou sucha a na toto období neobvykle silným větrem.“

Mitsotakis uvedl, že využití dronů jako systému včasného varování před požáry bylo obzvláště užitečné a zvýšená koordinace mezi úřady a dobrovolnými hasiči zatím také omezila rozsah škod, píše deník Sky News.

Zdroje: GreekHerald, Sky News