Hamás označuje Rusko za ,,nejbližšího přítele“ a slibuje propuštění osmi ruských rukojmí

Přidat na Seznam.cz

Hamás, palestinská organizace působící v Pásmu Gazy, nedávno označila Ruskou federaci za svého „nejbližšího přítele“ a slíbila propustit osm ruských rukojmích, kteří byli uneseni jejími ozbrojenci během konfliktu s Izraelem. Tento vývoj ukazuje na zajímavou diplomatickou situaci, která se vyvíjí v souvislosti s nedávným konfliktem na Blízkém východě.

Músa Abú Marzúk, politický vůdce Hamásu, oznámil, že jeho organizace teď aktivně hledá osoby s dvojím ruským a izraelským občanstvím, kteří se nacházejí v Pásmu Gazy. Tuto informaci obdržel od Kremlu, který mu poskytl seznam zajatců. Marzúk poznamenal, že s nimi bude zacházeno opatrně a že Rusko je považováno za „nejbližšího přítele“ Hamásu.

Dle deníku Telegraph je tento krok důležitým vývojem v diplomatických vztazích mezi Hamásem a Ruskem. Zatímco se Hamás nachází na seznamu teroristických organizací několika zemí, včetně Izraele, Spojených států a Evropské unie, Kreml se zdá být ochoten spolupracovat s touto skupinou.

Hamás dosud propustil pouze čtyři rukojmí z více než 230, kteří byli uneseni během vpádu na Izrael v říjnu tohoto roku. Vpád palestinského Hamásu si vyžádal kolem 1400 lidských životů a způsobil rozsáhlé materiální škody. Tento konflikt způsobil široké mezinárodní obavy a snahu o uklidnění situace.

Dalším zajímavým aspektem této situace je reakce regionálních aktérů na Blízkém východě. Putin obvinil Západ z iniciace konfliktu a vyzval Izrael, aby zanechal plánů na invazi do Gazy.

Deník Times of Israel uvádí, že napětí na Blízkém východě vyvolalo protesty na severním Kavkaze, což je převážně muslimský region. Demonstranti vyjadřovali solidaritu s Palestinci a vyžadovali vystěhování izraelských uprchlíků z regionu.

Navzdory tomu se někteří regionální lídři postavili proti násilným projevům a zdůraznili, že antisemitismus nemá na severním Kavkaze místo. Bohužel však v poslední době dochází k nárůstu antisemitských útoků a v regionu se objevily hrozby vůči Židům. To vyvolává obavy o bezpečnost a toleranci v regionu, který je tradičně považován za multietnický a multireligiózní.

Zdroje: Telegraph, Times of Israel