Ghana je první zemí, která schválila novou vakcínu proti malárii, která má být účinná
Vakcína s názvem R21 se zdá být obrovsky účinná, na rozdíl od předchozích pokusů ve stejném oboru. Ghanští regulátoři vyhodnotili poslední zkušební údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcíny, které zatím nejsou veřejné, a rozhodli se je použít.
O schválení vakcíny uvažuje i Světová zdravotnická organizace. Malárie zabije každý rok asi 620 000 lidí, většinu z nich tvoří malé děti. Vyvinout vakcínu, která chrání tělo před parazitem malárie, byl masivní, stoletý vědecký úkol, píše BBC. Údaje z předběžných studií v Burkině Faso ukázaly, že vakcína R21 byla až 80% účinná, když byla podána ve třech úvodních dávkách a o rok později v přeočkování.
Široké používání vakcíny však závisí na výsledcích větší studie zahrnující téměř 5 000 dětí. Očekávalo se, že se uskuteční na konci loňského roku, ale dosud nebyly formálně zveřejněny. Byly však sdíleny s některými vládními orgány v Africe a vědci.
Ghana is first country to approve Oxford malaria vaccine https://t.co/e1e42DDwKd
— Guardian World (@guardianworld) April 13, 2023
Ghanský úřad pro potraviny a léčiva, který data viděl, schválil použití vakcíny u dětí ve věku od pěti měsíců do tří let. Nová vakcína byla vytvořena výzkumníky ve stejném centru Oxfordské univerzity, kde byla vyvinuta vakcína covid od společnosti AstraZeneca, píše deník Daily Mail.
R21 má výrobní výhodu se společností Serum Institute of India na výrobu až 200 milionů dávek ročně. Očekává se, že každá dávka bude stát několik dolarů.
zdroj: BBC, Daily Mail