Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje blokování sociálních sítí v boji proti dalším nepokojům ve Francii

Přidat na Seznam.cz

Francie – Francouzský prezident nastolil myšlenku omezení nebo dokonce odříznutí přístupu k platformám sociálních médií během epizod městského násilí – praxe, která byla dosud vyhrazena autoritářským režimům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron s projevem ke starostům 200 obcí shromážděných v Elysejském paláci v úterý 4. července nastolil myšlenku opatření k zablokování platforem sociálních sítí v případě nových nepokojů. „Musíme přemýšlet o sociálních sítích, o zákazech, které musíme zavést,“ řekl. „A když se věci vymknou kontrole, možná se budeme muset postavit do pozice, kdy je zregulujeme nebo přerušíme.“

O několik hodin později v Senátu, během debat o návrhu zákona o „zabezpečení digitálního prostředí“, Jean-Noël Barrot, ministerský delegát odpovědný za digitální přechod, zmínil úvahu na toto téma, kterou by mohl dokončit podzim. „Sám prezident republiky již dříve řekl, že nesmíme přijímat opatření, která jsou příliš tvrdá, kterých můžeme později litovat, ale musíme o tom začít přemýšlet. Navrhuji, abychom se do této úvahy zapojili společně.“

Dočasné blokády sociálních sítí, ať už částečné nebo úplné, nejsou podle současného francouzského práva výslovně stanoveny a samotný princip vyvolává důležité právní otázky, uvádí deník Le Monde.

Francouzská ústava, stejně jako evropské právo, zaručuje právo na svobodu projevu a Ústavní rada při několika příležitostech rozhodla, že opatření, která toto omezují ve jménu ochrany veřejného pořádku, musí být přiměřená a oprávněná. V roce 2020 Rada rozhodla, že „zákon Avia“ (pojmenovaný po jeho předkladatelce, poslankyni Laetitia Avia) o online nenávisti, který od sociálních sítí vyžadoval, aby do 24 hodin odstranily „nenávistný“ obsah, představuje „porušení svobody“.

Některé země už na svém území zablokovaly sociální sítě. Turecko například opakovaně zablokovalo stránky včetně Twitteru, Facebooku a YouTube, zejména v letech 2014 a 2015, s různým stupněm úspěchu. I když se bloky DNS snadno implementují, lze je také snadno obejít, a to i na mobilních zařízeních.

Prezidentův návrh rozděluje lidi v jeho vlastní straně. „Byla by to chyba,“ řekl poslanec Eric Bothorel, specialista na digitální problematiku. „Znamenalo by to opustit myšlenku, že demokracie je silnější než nástroje používané proti ní.“

Je ironií, že Macronův návrh přišel dva dny poté, co ministerstvo vnitra muselo popřít fámu kolující po sociálních sítích, založenou na falešné tiskové zprávě, která měla být napsána policií a tvrdila, že v některých okresech budou zavedena omezení přístupu k internetu.

Už v pátek prezident obvinil sociální sítě z eskalace násilí při protestech proti policejní brutalitě. Násilná shromáždění byla organizována prostřednictvím sociálních médií, řekl. Nyní Macron řekl, že nakládání se sociálními médii je třeba promyslet v klidu. „Protože když se stane nástrojem pro shromáždění nebo pokus o zabití, je to skutečný problém,“ uvádí deník The Sun Daily.

zdroj: The Sun Daily, Le Monde