Francie vyšle loď na podporu nemocnic v Gaze, tvrdí Macron

Přidat na Seznam.cz

Francie – Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Francie posílá loď námořnictva, aby podpořila nemocnice v Pásmu Gazy, které se snaží fungovat kvůli nedostatku paliva a zdravotnického materiálu, píše deník Le Monde.

Loď má vyplout z francouzského pobřežního města Toulon v příštích 48 hodinách, uvedl Macron ve středu. Slíbil, že Francie se bude plně podílet na zajištění přístupu k lékům a péči pro obyvatele Pásma Gazy. Podle francouzské televize BFMTV se jedná o francouzskou vrtulníkovou loď Tonnerre.

V projevu po boku egyptského prezidenta Abdela Fataha al-Sisiho se francouzský prezident ohradil proti obviněním, že Francie uplatňuje dvojí metr v přístupu k izraelské válce proti Hamásu.

„Mezinárodní právo platí pro všechny a Francie je nositelem univerzálních hodnot humanismu,“ řekl Macron v Káhiře během druhého dne své cesty po Blízkém východě, během níž navštívil Izrael, Západní břeh Jordánu a Jordánsko.

Francie také posílá do Egypta letadlo se zdravotnickým vybavením a zásobami, které budou následně převezeny do Gazy.

V posledních dnech bylo do pásma Gazy přes přechod Rafáh vpuštěno malé množství pomoci poté, co Izrael po útocích Hamásu, při nichž v Izraeli zahynulo více než 1 400 lidí, vyhlásil „úplné obležení“ Gazy.

Zdroj: Le Monde, Politico