Francie se staví proti muslimským zvykům. Školy zakážou studentkám nosit abáje

Přidat na Seznam.cz

Francie – Děti ve francouzských státních školách již nebudou smět nosit abáju, dlouhé volné šaty, které nosí některé muslimky, píše BBC. Francouzský ministr školství tento zákaz oznámil v neděli před začátkem školního roku, který začne na začátku září.

Francie má přísný zákaz nošení náboženských symbolů ve státních školách a od roku 2004 zakazuje žákům nosit šátky. „Když vejdete do třídy, neměli byste být schopni určit náboženství žáků pouhým pohledem,“ řekl ministr školství Gabriel Attal francouzské televizi TF1. „Rozhodl jsem, že abáje se již ve školách nosit nemohou.“

Abája je obvykle definována jako volný svrchní oděv, v podstatě šat podobný županu, který často nosí ženy v některých částech Arabského poloostrova, na většině Blízkého východu a někdy i v Severní Africe, uvádí deník SkyNews.

Otázka, zda je abája náboženským symbolem, je však předmětem diskusí.

Koncem loňského roku označil bývalý ministr školství Pap Ndiaye abáju za oděv, který může „nabýt možného náboženského charakteru“, i když není výslovně náboženským symbolem. V letošním roce se debata dále vyostřila.

Francouzská Rada pro muslimské bohoslužby uvedla, že abája je některými mylně považována za muslimský náboženský znak. „Jakýkoli kus oblečení není sám o sobě náboženským znamením,“ uvedla skupina v červnovém prohlášení.

„Stačí cestovat po zemích s muslimskou většinou, abyste si uvědomili, že občané těchto zemí všech vyznání jsou k nerozeznání na základě oblečení, které nosí,“ dodala rada.

V roce 2010 Francie zakázala zahalování celého obličeje na veřejnosti, čímž rozzlobila některé členy své pětimilionové muslimské komunity. V zemi platí přísná pravidla, která zakazují projevy náboženství ve veřejných institucích.

zdroj: BBC, SkyNews